Hierarchical management of an integral production-logistics system
Bütünsel bir üretim-lojistik sisteminin hiyerarşik yönetimi
- Tez No: 65147
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
VI ÖZET Bu çalışma, bir imalatçının ürünlerini birden çok depo vasıtasıyla müşterilerine dağıttığı bir imalat ortamının üretim-lojistik sistemini hiyerarşik bir planlama çerçevesinde inceler. Üretim-lojistik sistemi iki seviyeye ayrıştırılır toplaşık üretim-dağıtım kararlan ilk seviyede ele alınırken araç rotalama kararlan ikinci seviyede çözülür. İlk seviye problemi de Lagrange çarpanlarının kullanıldığı bir çözüm yöntemiyle üretim ve dağıtım alt problemlerine ayrıştırılır. Bu problemlerin çözümleri arasında tutarlılık ve fizibilite elde etmek için sıralı bir yapı tasarlanmıştır. Bu seviyenin sonuçlan bir yasaklı arama meta- sezgiselinin geliştirilip uygulandığı araç rota belirleme seviyesine verilir. Sonuçlar, hiyerarşik bir plan içindeki koordinasyon ve bilgi değişiminin önemini, bütünsel üretim- lojistik sisteminin tüm performansı üzerinde gösterir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study analyzes the production-logistics system of a manufacturing environment, where a manufacturer distributes its products to customers via multi-depots, within the framework of hierarchical planning. The production-logistics system is decomposed into two levels; aggregate production-distribution decisions are handled in the first level while vehicJe routing decisions are addressed in the second level. The first level problem is further decomposed into production and distribution subproblems by using Lagrangean relaxation. Exact and heuristic algorithms are developed for these subproblems, and a sequential structure is designed to maintain consistency and feasibility between these solutions. Then the result of this level is downloaded to the vehicle routing level where a tabu search heuristic is developed and implemented. Results reveal the importance of coordination and information exchange in a hierarchical plan upon the overall performance of the integrated production-logistics system.