Co hydrogenation using bimetallic nickel-vanadium catalysts
- Tez No: 65148
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. İLSEN ÖNSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Çift metalli nikel-vanadyum katalizörlerinin etkinlikleri ve fiziksel özellikleri, hem toplam yüzey alanı, toplam gözenek hacmi ve metal yüzey alam gibi yapısal deneyler, hem de CO hidrojenasyonundaki etkinlik ve seçimliliklerim değerlendirmek için reaksiyon deneyleri kullanılarak araştırılmıştır. Tek metallı nikel bazlı katalizörler de bir karşılaştırma esası sağlamak amacıyla denenmiştir. Potasyum katkısının nikel-vanadyum katalizörlerinin etkinlik ve C2-C4 hidrokarbon seçimliliği üzerindeki etkisi de göz önünde tutularak, Ni-V-K katalizörünün üzerinde CO hidrojenasyonunun kinetiği incelenmiştir. Ağırlıkça %1'e kadar vanadyumun eklenmesi CO dönüşümünü ve C1-C3 hidrokarbonları üretimini arttırmaktadır. Bu etki %10 (ağırlık) nikel içeren katalizörlerin CO dönüşme oranlarında ve %5 (ağırlık) nikel içeren katalizörlerin C1-C3 hidrokarbonları üretiminde daha açık bir şekilde gözlenmektedir. %5 (ağırlık) nikel içeren katalizörleri için olefin seçimlilikleri %1'e kadar vanadyumun eklenmesi ile azalan bir eğim göstermekle birlikte, bu değer %10 (ağırlık) nikel içeren katalizörlerin aynı vanadyum değerinde elde edilen maksimum olefin seçimliliğinden yüksektir. Potasyumun eklenmesi etkinliği, CH4, C2-C3, ve C02 üretim hızlarını azaltmaktadır. Etkinlikteki azalma olefin/parafin oranındaki artışla sonuçlanmaktadır. Düşük hidrokarbonlar için en yüksek seçimlilik 548 K de %5 (ağırlık) Nikel- %1 (ağırlık) Vanadyum-%0.5 (ağırlık) Potasyum içeren katalizörde elde edilmektedir. Bu katalizör üzerinde 548 K de gerçekleştirilen kinetik deneyler ayrışan hidrojenin tersinmez adsorplanmasının hız belirleyici adım olduğu karbür mekanizmasını en olabilir model olarak vermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The performance and physical properties of bimetallic Nickel-Vanadium catalysts were investigated using structural tests like total surface area, total pore volume and metal surface area as well as reaction tests for assessing their activity and selectivity in CO hydrogenation. The monometallic Ni-based catalysts were also tested for providing a comparison basis. The effect of potassium promotion on the activity and C2-C4 hydrocarbons selectivity of Ni-V catalysts has also been considered, and the kinetics of CO hydrogenation over a Ni-V-K catalyst has been studied. V addition up to lwt% increases CO conversion and C1-C3 hydrocarbons production. This effect is more clearly observed in the CO conversion levels of 10 wt% Ni catalysts and d- C? hydrocarbons production of the 5 wt% Ni catalysts. Olefin selectivities for 5 wt% Ni catalysts show a decreasing trend with increasing V loading up to 1 wt% V, however, this value is higher than the maximum olefin selectivity obtained at the same V loading for 10 wt% Ni catalysts. The addition of potassium decreases the activity, CH4, C2-C3, and CO2 production rates. The decrease in activity results in an increase in the C2 -C3/C2-C3 ratio. The maximum selectivity for lower hydrocarbons is obtained at 548 K for 5 wt% Ni-1 wt% V-0.5 wt% K catalyst. The kinetic experiments performed on 5 wt% Ni-1 wt% V-0.5 wt% K at 548 K give the carbide mechanism with irreversible dissociative adsorption of hydrogen as the rate limiting step as the most plausible model.