İran ve Pakistan Belucistanı'nın artan önemi ve bölge güvenliğine etkileri
Ascending importance of Iran and Pakistan Balochistan and impacts on regional security
- Tez No: 651496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNGÖR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez İran ve Pakistan Belucistanı'nın günümüzde artan önemini ve bunun bölge güvenliği üzerindeki etkilerini konu edinmektedir. Belucistan'ın dünya petrol kaynaklarının büyük bir kısmının geçtiği Hürmüz boğazına hakim konumu, Orta Asya ülkeleri ve doğalgaz yataklarına coğrafi yakınlığı, Çin, Afganistan, Arap denizi ve Hint okyanusuna kolay giriş imkanı veren coğrafyası, Belucistan'ın stratejik önemine katkı sağlayan unsurlardır. Bunun yanı sıra Belucistan'ın iki farklı bölgesel güvenlik kompleksinin bir sınır oluşturduğu bölgede yer alması stratejik önemini arttıran bir başka olgudur. Araştırma bu sınır hattında yaşayan etnik bir grubu merkeze alan bölgesel bir güvenlik çalışması niteliğinde olup İran ve Pakistan toprakları arasında bölünmüş halde yaşayan Belucistan halkını bu açıdan yakından ilgilendirmektedir. Bölgede söz sahibi olan ve Belucistan ile ilişkileri bulunan aktörlerin amaçları, bireysel ve ikili politikalarının ana unsurları ve sonuçlarının bölgesel güvenlik kompleksi güncel güvenlik mimarisi içerisinde yeri ve artan önemi araştırmada incelemeye tabi tutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study the strengthened cruciality of Iranian and Pakistani Balochistan and the related impact on regional security. Balochistan's presence surrounding the Strait of Hormuz, its geopgraphical proximity to central asia's energy resources, cental asian states, China, Afganistan, Arabian sea and the indian ocean are contributing factors to Balochistan's strategic importance. In addition its location where two different regional security complex form a border is an another contributing factor to Balochistan's strategic importance. The study is a regional security study which centralises the ethnic Baloch living in this border line between İran and Pakistan. The effects of the aims and policies of the actors in relation with Balochistan in the region will be analyzed under recent security architecture of the regional security complex.