An Investigation into new product development in the Turkish electronics industry
Türk Elektrik sanayiinde yeni ürün geliştirme üzerine bir araştırma
- Tez No: 65150
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, bütünleşik bir yeni ürün geliştirme modelini Türk elektronik sanayiinde test etmek ve yeni ürün geliştirme başarısı üzerinde önemli etkiye sahip faktörleri araştırmaktır. İlk olarak, geçmiş araştırma bulgularına ve bazı yazarların önerilerine dayanılarak bütünleşik bir yeni ürün geliştirme modeli oluşturuldu. Daha sonra, bu model Türk elektronik şirketlerinin verileriyle test edildi. Veriler, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) tarafından desteklenen ve halen devam etmekte olan bir projeden, TTGV-001/DS, temin edildi. Sonuçta, bir takım istatistiksel testler ve analizlerden sonra üç kademeli bir model oluşturuldu ve Türk elektronik sanayiinde başarılı yeni ürün geliştirme için bazı uygulamalar önerildi
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this study is to test an integrated model of new product development in the Turkish electronics industry and to investigate the factors, which have a significant effect on new product development success. First, an integrated new product development model based on past research findings and suggestions of several authors is built. Then, this model is tested with the data from the Turkish electronics companies. The data are provided from an ongoing project, TTGV- 001/DS, funded by Technology Development Foundation of Turkey (TTGV). Finally, after a series of statistical tests and analysis, a three-step model is constructed and some practices for successful new product development in the Turkish electronics industry are suggested.