Borçlunun ekonomik güçsüzlüğü
Economical incompetency of the debtor
- Tez No: 651507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ATLAN GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Türk Borçlar Kanunu, çeşitli düzenlemeler ile, borçlunun ekonomik nedenlerle ifa güçsüzlüğüne düştüğü hallerde tarafların haklarını hüküm altına almıştır. Bu düzenlemelerle taraflara tanınan haklar çeşitlilik gösterse de kanun koyucunun önce sözleşmenin devamını sağlamak amacıyla ifadan kaçınılarak teminat istenmesi, bu gerçekleşmediği takdirde sözleşmenin sona erdirilmesi yönünde bir yaklaşım benimsediği görülmektedir. Bu çalışmanın ilk bölümünde“ifa güçsüzlüğü”ve“ekonomik güçsüzlük”kavramlarının anlamı ve kapsamına odaklanılmıştır. TBK bağlamındaki anlamının daha iyi anlaşılması için kanunda zikredilen çeşitli güçsüzlük örnekleri incelenmiştir. İkinci bölümde TBK m. 98 düzenlemesinin kanundaki benzer düzenlemelerden ne tür farkları olduğu sorusuna cevap aranmıştır. Bu bölümün devamında m. 98'in uygulanabilmesi için yerine gelmesi gereken şartlar ve hükmün uygulanmasının sonuçları ele alınmıştır. Son bölümde ise kanunun özel borç ilişkileri bölümünde yer alan ve m. 98'in birer yansıması olan çeşitli güçsüzlük örnekleri ile Viyana Satım Sözleşmesi'ndeki ifa güçsüzlüğü düzenlemeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are various provisions regulated in the Turkish Code of Obligations in cases of one of the parties being unable to perform due to economical incompetency. Both parties are given certain rights and it is observed that the legislator is tending to abide by the contract primarily. But it also entitles the other party to revoke the contract if the debtor is not providing security. In the first part of this thesis we studied the meaning and content of the terms“inability to perform”and“economical incompetency”; and several aspects of these in the Code of Obligations. In the second part we examined the art. 98, which is the main provision on this subject, and how it differentiates from other similar provisions. In the final section we studied other provisions which take place in private debt relations part of the Code of Obligations; and the UN Convention on Contracts for the International Sale of Goods.