The use of social media as social support: Mediatization of parenting on facebook
Sosyal medyanın sosyal destek açısından kullanımı: Facebook'ta medyatikleşen ebeveynlik
  1. Tez No: 651506
  2. Yazar: DENİZ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte geleneksel medya yerini yeni iletişim sistemlerine bırakmaya başlamış, söz konusu sistemlerin hayatımıza girişiyle literatüre pek çok kavram girmiştir. Bu kavramlardan biri olan medyatizasyon kavramı, medya teorileri açısından önemli bir yerde durmakta ve alanda yapılacak çalışmalar için araştırmacılara çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Medya mantığının içinde bulunduğu belli bir toplumsal alanı biçimlendirdiği ve çerçevelediğini anlatan medyatizasyon kavramı, değişen dünya düzeni ile birlikte hayatın pek çok alanında karşımıza çıkmaktadır. Toplumun en küçük parçası ailenin yapı taşları olan ebeveynler de iletişim sistemlerindeki değişim sürecinden etkilenmiş, her geçen gün gelişen teknolojiye ayak uydurmaya çalışmaktadır. Yazılı medya, aile büyükleri gibi geleneksel yöntemler yerine internete başvurmayı tercih eden ebeveynler, ebeveynlik kavramına farklı boyutlar getirmiştir. Ebeveynler artık çocuk bakımı ve çocuk yetiştirme gibi konular için sanal dünyada destek arayışına çıkmış, benzer deneyimlerden yararlanmak için çeşitli online platformları kullanma yoluna gitmiştir. Bu çalışmada bahse konu platformlardan biri olan Facebook gruplarının ebeveynler tarafından kullanımı medyatizasyon açısından ele alınmış, online sosyal destek gruplarından birindeki ebeveynlik deneyimleri medyatizasyon teorileri ışığında incelenmiştir. Çalışma, ebeveynlik anlayışının zamanla nasıl değiştiğini gösteren bir kaynak niteliği taşımakta, gelecekte alanda yapılacak çalışmalara katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
As information and communication technologies advance day by day, traditional media has started to give its place to new communication systems. While the afore-mentioned systems are walking into the lives of people, new concepts are entering into the relevant literature. One of these concepts is“mediatization”and it stands as a key point in terms of media theories and presents many opportunities to researchers for future studies. The concept of mediatization which asserts that media logic shapes and frames a specific social area can be encountered in every aspect of life. As the main constituents of family, parents are also affected by the changes in the communication systems and try to keep pace with the technological developments. Instead of traditional methods like acquiring information from print media and family elders, parents have turned their faces to the Internet for their questions and they have brought a new dimension to parenting practices. To be more precise, parents have set off on a quest for online social support on the subjects of child care and childrearing etc., so they have started to use the online platforms in order to share common experiences. In this study, parents' use of these online platforms, specifically their use of a Facebook group has been taken into account in terms of mediatization. Their parenting experiences in an online social support group have been examined in the light of mediatization theories. This study can be used as a basis for demonstrating the evolution of parenting in time and aims to contribute to the future studies.