Alternative masculinities in selected works of Turkish literature after 2000: Male characters in Niyazi Zorlu's Hergele Aşıklar, Ahmet Tulgar's Volkan'ın Romanı, and Hasan Ali Toptaş's Heba
2000 sonrası Türkçe edebiyatın seçilmiş örneklerinde alternatif erkeklikler: Niyazi Zorlu'nun Hergele Aşıklar, Ahmet Tulgar'ın Volkan'ın Romanı, ve Hasan Ali Toptaş'ın Heba romanlarında erkek karakterler
  1. Tez No: 651515
  2. Yazar: EMRULLAH LEVENT ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KAYAALP JURİCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bir akademik çalışma alanı olarak, Eleştirel Erkeklik Çalışmaları hem erkekler hem de kadın erkek arasındaki güç ilişkilerinin ele alınması açısından önem kazanmaktadır. Toplumların kültürel, sosyal ve politik ürünleri olarak da öne çıkan edebi eserler ise, erkeklik çalışmalarının önemli kaynakları arasındadır. Bu bakımdan, 2000 sonrası Türkçe edebiyatın seçilmiş roman örnekleri, edebiyatta alternatif erkeklikleri ve bu erkekliklerin hegemonik erkeklikle olan ilişkilerini anlamak üzere bu tezin konusu olmuştur. Bu tezin amacı alternatif erkeklik performanslarını ve bu performansların hegemonik erkeklikle karşı karşıya gelişlerini karakter ve metin analizi üzerinden yürütmektir. Belirlenen romanlar incelenirken, erkeklik ve cinsiyet teorileri ile tematik analiz bakış açısı önemli rehberler olmuştur. Bu tez, 2000 sonrası Türkçe edebiyattan seçilen üç romanın, yazarlarının da kimlik ve sosyal arkaplanlarından beslenerek, alternative erkeklik oluşturmaları ve hegemonik erkekliğin kendi baskıcı gücünü devam ettirebilebilmek için bu alternatiflikleri ortadan kaldırma güdüsünü de göstererek birer yıkıcı edebiyat örneği olduğunu vurgular.
Özet (Çeviri)
Critical Masculinity Studies as an academic field is getting more attention to explore the power performances among men and between men and women. Literary works as portrayal of cultural, social, and political products of the society are among the crucial sources to study the exploration of masculinities. Thus, selected novels of Turkish literature after 2000 are the foci of this thesis for the purposes of examining the portrayal of alternative masculinities and their relations with the constructions of hegemonic masculinity. The aim of this thesis is to explore the performances of alternative masculinities and their confrontation with hegemonic masculinity in the selected novels through textual analysis of characters and excerpts. While examining the novels, theories of theories of masculinities and thematic literary analysis provided important guidance for the study. I argued in this thesis that the three selected novels, also as the reflections of authors' identity and social backgrounds, come as subversive examples of Turkish literature after 2000 through the construction of alternative masculinities and display of hegemonic masculinity's striving for erasing the alternative identities to maintain its hegemonic and oppressive power.