Separation-individuation, internalized shame, and perceived parenting as predictors of relational masochism
İlişkisel mazoşizmin yordayıcıları olarak ayrışma-bireyleşme, içselleştirilmiş utanç ve algılanan ebeveynlik
  1. Tez No: 651533
  2. Yazar: OYA MASARACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇAVDAR SİDERİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Mazoşizm literatürde bir tür cinsel sapkınlık, mental bozukluk ve kişilik organizasyonuna işaret eden hem tanımlayıcı hem de açıklayıcı bir terim olarak kullanılmıştır. Belli alanlarda mazoşizm teriminden kaçınılmış olmasına rağmen, etiyolojisinin preödipal veya ödipal olup olmadığı konusunda devam eden tartışmalarla birlikte psikanalitik literatürdeki yerini korumuştur. Yakın dönemde mazoşizm, bir özyıkıcı ilişkilenme stili ve başarma ve gelişmeye dair tekrarlayan bir zorlanma olarak tanımlanmaktadır. Mazoşizmin gelişimsel kaynakları etrafındaki tartışmaya dayanarak bu çalışma; ilişkisel mazoşizm, ayrışma-bireyleşme patolojisi, içselleştirilmiş utanç, algılanan ebeveyn reddi ve ebeveyn kontrolü arasındaki ilişkileri araştırmayı amaçlamıştır. Bu değişkenleri ölçmek için, Özyıkıcı Kişilerarası Tarz Ölçeği (SELF-DISS), Ayrışma-Bireyleşme Envanteri (SII), İçselleştirilmiş Utanç Ölçeği (ISS) ve Ebeveyn Kabul-Reddi/Kontrol Anketi-Kısa Formu (PARQ/Control-SF) kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri ölçmek amacıyla çevrimiçi bir anket düzenlenmiş ve 18-76 yaşları arasındaki 317 kişinin katılımıyla veri toplanmıştır. Çalışma bulgularının mevcut literatürü ve çalışma hipotezlerini destekler nitelikte olduğu ortaya konulmuştur. Ayrışma-bireyleşme patolojisi, baba reddinin içselleştirilmiş utanç ile etkileşimi ve yaş değişkenlerinin özyıkıcı kişilerarası tarzı yordadığı bulunmuştur. Ayrıca, mediasyon analizi sonucunda içselleştirilmiş utanç algılanan baba reddi ile özyıkıcı kişilerarası tarz arasında kısmi bir aracı olarak bulunmuştur. Ek olarak, algılanan anne kontrolü, algılanan baba kontrolü, algılanan ebeveynler arası çatışma ve ilişki durumu da özyıkıcı kişilerarası tarzın diğer yönlerinin yordayıcıları olarak bulunmuştur. Bu bulgular ilişkisel mazoşizme dair mevcut literatüre dayanarak tartışılmış ve klinik çıkarımların yanı sıra gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Masochism has been used both as a descriptive and explanatory term referring to a sexual perversion, mental disorder, and personality organization in the literature. Although the term masochism has been avoided in certain fields, it conserved its place in the psychoanalytic literature with ongoing discussion around whether its etiology is preoedipal or oedipal. Recent formulations of masochism defined it as a self-defeating way of relating and as experiencing perpetual difficulties to thrive in life. Based on the discussion around the developmental sources of masochism, this study aimed at investigating the associations between relational masochism, separation-individuation pathology, internalized shame, parental rejection, and parental control. Self-Defeating Interpersonal Style Scale (SELF-DISS), Separation-Individuation Inventory (SII), Internalized Shame Scale (ISS), and Parental Acceptance-Rejection/Control Questionnaire-Short Form (PARQ/Control-SF) were used to assess these variables respectively. In order to measure the relationships between variables, data was collected through an online survey with the participation of 317 individuals between ages 18 and 76. The findings were revealed to be in accordance with the existing literature and study hypotheses. Regression analyses indicated separation-individuation pathology, an interaction of internalized shame and paternal rejection, and age as predicting factors of a self-defeating interpersonal style. Further analysis of mediation demonstrated internalized shame as a partial mediator between paternal rejection and self-defeating interpersonal style. Moreover, maternal control, paternal control as well as perceived conflict between parents and relationship status were also found to be predicting factors of other aspects of self-defeating interpersonal style. These findings are discussed in reference to existing literature on relational masochism and clinical implications along with future directions are presented.