The relationship between separation-individuation process and Orthorexia nervosa: The mediator role of vulnerable narcissism
Ayrışma bireyleşme süreçleri ile Ortoreksiya nevroza arasındakiilişki: Kırılgan narsisizm aracı rolü
  1. Tez No: 821463
  2. Yazar: CEREN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAY AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada ayrışma bireyleşme süreci ile ortoreksiya nevroza arasındaki ilişkiye kırılgan narsisizmin aracı rolü ile bakılmıştır. Araştırmaya 238 kişi katılmıştır. Katılımcıların yaş aralığı 18-49'dur. Araştırmada“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Ayrışma-Bireyleşme Envanter,”,“Ortoreksiya Nevrosa Ölçeği-11”ve“Patolojik Narsisizm Envanteri”kullanılmıştır. Ayrışma-bireyleşme, ortoreksiya nevroza ve kırılgan narsisizm arasındaki ilişkiyi anlamak için önce pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Korelasyon analizinden sonra kırılgan narsisizmin ayrışma-bireyleşme ve ortoreksiya nevroza arasındaki aracı rolünü anlayabilmek için mediasyon analizi uygulanmıştır. Mediasyon analizi bulguları kırılgan narsisizmin hem ayırşma-bireyleşme hem de ortoreksiya nevroza arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre yüksek düzeyde kırılgan narsisizmin, ortoreksiya nevroza eğilimi ve ayrışma-bireyleşme sürecindeki problemlerle ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the mediating role of vulnerable narcissism in the relationship between separation-individuation process and orthorexia nervosa. 238 participants ages between 18 and 49 participated in the study.“Sociodemographic Information Form”,“Separation-Individuation Form”,“Orto-11”and "Pathological Narcissism Inventory were used on participants. In the analysis, the first Pearson Correlation was applied to examine the relationship between separation-individuation, orthorexia nervosa and vulnerable narcissism. After the correlation analysis, the mediation was conducted to understand the mediating role of vulnerable narcissism effects of separation-individuation and orthorexia nervosa. The mediating role of analysis showed that separation-individuation were significantly and positively associated with the vulnerable narcissism. The direct effects of vulnerable narcissism on orthorexia nervosa were found to be positively significant. The total effect on separation-individuation to orthorexia nervosa was found to be positively significant. In general, higher levels of vulnerable narcissism were related to orthorexia nervosa tendency and higher levels of separation-individuation issues. Moreover, higher levels of separation-individuation issues were related to orthorexia nervosa. The results obtained by this research can be crucial to understand early relationships influence on personality and orthorexia nervosa's relationship with it.