Akademik yılmazlık ile sınav kaygısı, problemli internet kullanımı, algılanan sosyal destek ve akademik öz-yeterlik arasındaki ilişki
The relationship between academic resilience and test anxiety, problematic internet use, perceived social support, and academic self-efficacy
- Tez No: 736407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMİN ALİYEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma kapsamında, lise öğrencilerinde akademik yılmazlık ile sınav kaygısı, problemli internet kullanımı, algılanan sosyal destek ve akademik öz-yeterlik arasındaki ilişki, karma yöntem araştırması temel alınarak incelenmiştir. Araştırmanın nicel kısmında akademik yılmazlığın yordayıcıları olarak sınav kaygısı, problemli internet kullanımı, algılanan sosyal destek ve akademik öz-yeterlik arasındaki ilişki hiyerarşik regresyon analizi ile incelenmiştir. Hiyerarşik regresyon analizi sonucunda, sınav kaygısı ve problemli internet kullanımı, akademik yılmazlığı negatif yönde anlamlı düzeyde yordarken; algılanan sosyal destek ile akademik öz-yeterlik, akademik yılmazlığı pozitif yönde anlamlı düzeyde yordamaktadır. Bununla birlikte Fen lisesi öğrencilerinin akademik yılmazlık puanlarının Anadolu lisesi ile Meslek lisesi öğrencilerine göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel kısmında olgubilim yöntemi kullanılmıştır. Olgubilim yöntemi ile lise öğrencilerinin sınav kaygısı, problemli internet kullanımı, algılanan sosyal destek, akademik öz-yeterlik ve akademik yılmazlığa ilişkin deneyimleri betimlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın nitel bulgularında, nicel bulgularına ek olarak öğrencilerin başarısızlık ve baskı karşısında çevre desteği alma, özdüzenleme becerisini kullanma, olumlu içsel konuşma yapma, görmezden gelme ve içsel başa çıkma gibi yöntemleri kullandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this mixed methods research, the relationship between academic resilience and test anxiety, problematic internet use, perceived social support and academic self-efficacy in high school students was investigated. In the quantitative part of the study, the relationship between test anxiety, problematic internet use, perceived social support and academic self-efficacy as predictors of academic resilience was examined by hierarchical regression analysis. As a result of the hierarchical regression analysis, test anxiety and problematic internet use predicted academic resilience at a significant level negatively; perceived social support and academic self-efficacy predicted academic resilience positively and significantly. However, it was determined that the academic resilience scores of science high school students were higher than those of Anatolian high school and vocational high school students. The phenomenological method was used in the qualitative part of the study to describe the experiences of high school students regarding test anxiety, problematic internet use, perceived social support, academic self-efficacy and academic resilience. In the qualitative findings of the study, in addition to the quantitative findings, it was observed that the students used methods such as receiving environmental support against failure and pressure, using self-regulation skills, positive self-talk, ignoring and internal coping.