Mirasın açılmasından önce yapılan miras hakkının devri sözleşmesi
The contracts of assingnment of heritage share before heritance
- Tez No: 651556
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN İKİZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türk Medeni Kanunu'nun 678. maddesi, henüz miras açılmadan yani mirasbırakan hâla sağlığındayken, muhtemel mirasçıların muhtemel miras paylarını, bir diğer mirasçıya veya bir üçüncü kişiye devretmelerine olanak sağlamaktadır. Ancak bu sözleşmenin geçerli olabilmesi için kanun, mirasbırakanın“katılımı veya iznini”aramıştır. Kanun geçerlilik şartı olarak yalnızca bundan söz etmiş ve herhangi bir şekil şartından bahsetmemiştir. Doktrinde ise bu sözleşmenin adi yazılı şekilde yapılması gerektiğinden bahsedilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde konuya ilişkin genel kavramlar açıklandı. İkinci bölümde sözleşmenin konusu, hukuki niteliği ve çeşitli görünümlerinden bahsedildi. Üçüncü bölümde ise bu sözleşmenin hükümleri ve sonuçlarından aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Article 678 of the Turkish Civil Code allows prospective heirs to transfer their share of inheritance to another heir or a third party while the inheritor is still in good health. However, in order for this agreement to be valid, the law sought the“participation or permission”of the inheritor. The law only referred to this as a condition of validity and did not mention any form requirements. In the doctrine, it is mentioned that this agreement should be made in ordinary written form. In the first part of our study, general concepts related to the subject are explained. In the second part, the subject of the contract, its legal quality and its various aspects were mentioned. In the third part, it is explained from the provisions and results of this agreement.