Tevfîḳ Yûsuf ʿAvvâd'ın öykü ve romanlarında toplumsal sorunlar
Social problems in Tawfiq Yusuf ʿAwwad's story and novels
  1. Tez No: 651555
  2. Yazar: SEVDA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DEMİRAYAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Lübnan tarih boyunca çeşitli olaylara maruz kalmış bir ülkedir. Ülke var olduğu günden bu yana farklı ülkelerin kontrolü altına girmekle birlikte yıllarca Fransız sömürge sistemine maruz kalmıştır. Bu durum, Lübnanlı yazarların eserlerinde konu olarak daha çok Lübnan'ı ve Lübnanlıları işlemesine neden olmuştur. Öykü, roman, tiyatro ve şiir türünde eserler kaleme alan Tevfîḳ Yûsuf ʿAvvâd Modern Lübnan Edebiyatı'nın öncü yazarları arasında yer alır. Toplumsal sorunları ele almasıyla tanınan Tevfîḳ Yûsuf ʿAvvâd, eserlerinde Lübnan'ı, Lübnan halkını ve Lübnanlı göçmenlerin sorunlarını işlemiştir. Realist bir yazar olan ʿAvvâd konularını ele alırken psikolojik tasvir gücünü kullanarak sanatsal yönünü de ortaya koymayı başarmıştır. Yazar, alışılmışın dışında eserler kaleme aldığı için hem Lübnan'da hem de Arap dünyasında önemli şahsiyetler arasında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Lebanon has been subjected to various events throughout history. The country has been under the control of different countries since its existence and has been exposed to French colonial system for years. This has caused Lebanese writers to focus more on Lebanon and Lebanese in their works. Tawfîq Yusuf ʿAwwad, who wrote short stories, novels, theaters, and poetries, is one of the leading writers of Modern Lebanese Literature. Tawfiq Yûsuf ʿAwwad who is known for dealing with social problems, deals with the problems of Lebanon, Lebanese people and Lebanese immigrants in his works. A realist writer, ʿAwwad managed to reveal his artistic side by using the power of psychological depiction while dealing with his subjects. The author has been among the most important figures both in Lebanon and in the Arab world for his unusual works.