Afganistan'nın turizm coğrafyası
Afghanistan's tourism geography
- Tez No: 651559
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL SEVİNDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Afganistan'ın turizm coğrafyası hakkında bugüne kadar yeterli düzeyde bir araştırma yapılamadığı için diğer ülkelere tanıtımımı gecikmiştir. Bu nedenle bu tezde genel olarak Afganistan turizm coğrafyasından ve özel olarak da Afganistan'ın doğal ve kültürel kaynakları ve tarihi eserlerinden bahsedilmeye çalışılmıştır. Afganistan'ın tanınması için turist potansiyelin bilimsel açısından incelemesi çok önemlidir. Bu tezin hazırlanmasında Afganistan'ın turizm coğrafyasını ele alabilmek için çeşitli kaynaklardan yararlanılmıştır. Bu kaynaklar kısaca tarihi coğrafya kitapları, doğal coğrafya kitapları, kültürel kitaplar ve diğer kitaplar olarak sıralanabilir. Afganistan savaşları, turizm sektörü üzerinde son yıllarda çok olumsuz etkiler bırakmıştır. Günümüzde de finansal kısıtlamalar, eserlerin uygunsuz koşullarda korunmaya çalışılması, özel mülkiyet tartışması, eserlerin yağmalanması, tarihi ve değerli eserlerin kaçakçılığı, kültürel fakirlik, istikrarsızlık, alt yapı yetersizliği, siyasi istikrarsızlık, yetersiz bütçe ve yetersiz yasalar, özellikle turizm sahasındaki en büyük sorunlar olarak belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
Since sufficient research has not been done about Afghanistan's tourism geography thus far, its introduction to other countries has been delayed. Therefore, in this thesis, we discussed the tourism geography of Afghanistan in general and the natural, cultural resources and historical sites of Afghanistan in particular. It is very important toexamine the tourism potential scientifically for a better recognition of Afghanistan. In writing this thesis, we studied various academic to present a better understanding of Afghanistan's tourism geography. These sources can be summarized as historical geography books, natural geography books, cultural books and other books. Wars in Afghanistan have had a very negative impact on the tourism sector in recent years. Today, financial constraints, trying to protect the works under inappropriate conditions, private property discussion, looting works, smuggling of historical and valuable works, cultural poverty, instability, lack of infrastructure, political instability, inadequate budget and inadequate laws can be mentioned as the biggest problems especially in the field of tourism.