Hemogram parametrelerinin inme alt tipi, şiddeti ve prognoz ile ilişkisi
The relationship of hemogram parameters with stroke subtype, severity and prognosis
- Tez No: 787331
- Danışmanlar: UZMAN IŞIL YAZICI GENÇDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada akut iskemik inmeli hastalarda hemogram parametrelerinin büyük damar oklüzyonu, kardiyoemboli, küçük damar hastalığı gibi etyolojiler; başvuru sırasında bakılan National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) ile derecelendirilen inme şiddeti ve doksanıncı günde bakılan Modified Rankin Scale (mRS) ile değerlendirilen hastalık prognozu ile ilişkisi olup olmadıklarını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Mart 2020- Mart 2021 tarihleri arasında S.B.Ü. Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi nöroloji acil polikliniğine akut iskemik inme sebebiyle başvuran ve servise yatışı yapılan 202 hasta ile 101 sağlıklı kontrolün verileri retrospektif olarak incelendi. Her iki grupta ortalama trombosit hacmi (MPV), platelet (PLT), plateletkrit (PCT), MPV/PLT oranı, nötrofil/lenfosit oranı (NLR), PLT/Lenfosit oranı (PLR) ile hasta grupta başvuru anındaki NIHSS ve 90. gündeki mRS'leri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: In this study, we aimed to evaluate whether hemogram parameters are associated with acute ischemic stroke etiologies such as; large vessel occlusion, cardioembolism, small vessel disease; stroke severity graded by the National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) at admission and disease prognosis assessed by Modified Rankin Scale (mRS) at day ninety. Materials and Methods: The data of 202 acute ischemic stroke patients who admitted to neurology emergency clinic of Mazhar Osman Psychiatric and Neurological Diseases Training and Research Hospital between March 2020- March 2021 and 101 healthy controls were retrospectively analyzed. In both groups mean platelet volume (MPV), platelet (PLT), plateletcrit (PCT), MPV/PLT ratio, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), PLT/lymphocyte ratio (PLR) with NIHSS at admission and mRS at ninetieth day in the patient group were recorded.