X ve Y kuşağı hemşirelerin mesleki tutum ve mesleki benlik saygısının karşılaştırılması
Comparison of professional attitude and professional self-respect in generation X and Y nurses
- Tez No: 651589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ULUPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmanın amacı; X ve Y kuşağındaki hemşirelerin mesleğe yönelik tutumu ve mesleki benlik saygısını karşılaştırmaktır. Araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tiptedir. Örneklemi, üniversite, eğitim-araştırma, devlet hastanesi, özel hastane ve aile sağlığı merkezlerinde çalışan toplam 356 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, sosyodemografik ve mesleki özellikleri içeren“bilgi formu”,“Hemşirelik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Mesleki Benlik Saygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Hemşirelerin %28,1'i X, %71,9'u Y kuşağındadır. Mesleki benlik saygısı ölçeği toplam puan ortalaması, X kuşağında 111,05±15,62; Y kuşağında 108,56±18,63'tür. Hemşirelerin mesleki benlik saygısının ortalamanın üstünde ve olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. X ve Y kuşağındaki hemşirelerin mesleki benlik saygısı ölçeği puanları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Hemşirelik mesleğine yönelik tutum ölçeği toplam puan ortalaması, X kuşağında 162,95±15,00; Y kuşağında 157,94±17,54'tür. Katılımcıların hemşirelik mesleğine yönelik olumlu tutuma sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. X ve Y kuşağındaki hemşirelerin mesleki tutum puanları karşılaştırıldığında, X kuşağındaki hemşirelerin mesleğe yönelik tutum puanının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Mesleki benlik saygısı ve hemşirelik mesleğine yönelik tutum ölçeği arasındaki ilişki incelendiğinde; her iki grupta da pozitif yönlü, orta düzeyde ve anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Araştırmada, katılımcıların bazı mesleki özelikleri ile mesleki tutum ve mesleki benlik saygısı arasında anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarının hemşirelerin mesleki tutum ve benlik saygısını güçlendirmeye yönelik çalışmalar için veri sağlayacağı, ekip çalışmasının verimliliğini artıracak öneriler geliştirmede yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims at comparing professional attitudes and professional self-respect in generation X and Y nurses. This is a descriptive and relationship-seeking study. The study population consisted of a total of 356 nurses working at university hospitals, training and research hospitals, state hospitals, private hospitals and family health centers. Data were collected with the“information form”containing sociodemographic and professional characteristics, the“Attitude Scale Towards Nursing Profession”and the“Professional Self-Respect Scale”. Of the nurses, 28.1% belonged to generation X and 71.9% to generation Y. The total professional self-respect mean score was 111,05±15,62 for generation X and 108,56±18,63 for generation Y. It was determined that the professional self-respect of the nurses was above average and positive. No significant difference was found in terms of professional self-respect scale scores between the generation X and Y nurses. The total mean score regarding attitude towards the nursing profession was 162,95±15,00 for generation X and 157,94±17,54 for generation Y. It was determined that the nurses have a positive attitude towards the profession of nursing. The comparison of the scores regarding attitude towards the nursing profession of the generation X and Y nurses showed that the nurses of generation X had higher attitude scores compared to the other nurses. The examination of the relationship between professional self-respect and attitude towards the nursing profession determined a positive, moderate and meaningful relationship in both groups. The study determined that there were statistically significant differences between professional attitude and professional self-respect regarding some of the professional characteristics of the participants. It is thought that the results of the study will provide data for further studies to strengthen the professional attitude and self-esteem of nurses and will be useful in developing suggestions that will increase the efficiency of team work.