An investigation of interactions with conversational violations: Insights from visual perception and Gricean maxim violations
Konuşma ihlalleri bulunduran etkileşimlerin Gricein niyet-merkezli semantik bakış açısı bağlamında görsel algı aracılığıyla incelenmesi
  1. Tez No: 651621
  2. Yazar: BENGİSU ÇAĞILTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Dilbilim, Psikoloji, Science and Technology, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çeşitli düzeylerde dilsel ilkeler, ikili etkileşimler için güvenilir ve şeffaf bir iletişimin korunmasında çok önemlidir. Ancak, bu ilkelerin ihlal edilmesi uygunsuz ve sorunlu bir iletişim ile sonuçlanabilir. Göz hareketleri konuşma ihlalleri meydana geldiğinde bilişsel tepkileri yansıtan bir araç olarak kullanılabilir. Bu bağlamda, Griceın niyet-merkezli semantik bakış açısı ihlallerinin bir sonucu olarak doğan sosyal iletişim hatalarını görsel algı aracılığıyla inceleyebilmek için bir göz izleme çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında sosyal-iletişimsel hataların ikili etkileşim sırasında katılımcıların görev performansını ve göz hareketlerini nasıl etkilediği incelenmektedir. Yapılan deneyler sonucunda çeşitli iletişim kurallarının ihlallerine dayalı olarak ortaya çıkan görsel keşif modelleri göz-takip sistemi aracılığıyla analiz edilmiştir. İncelemeler sonucunda, katılımcıların göz hareketlerinin Bağıntı Kuralı ihlali durumunda ihlali gerçekleştiren konuşmacıya doğru kaydığı; Nicelik, Nitelik ve Açıklık Kuralları ihlallerine ise göz hareketlerinin görev alanı içerisinde kaldığı görülmüştür. Bu sonuçlara ek olarak, iletişim kural ihlallerinin etkisiyle katılımcıların ortalama cevap verme süresindeki artış sırasıyla Nicelik, Nitelik, Açıklık ve Bağıntı kuralları ihlalinde gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma dil bilimi alanında Griceın niyet-merkezli semantik bakış açısını görsel algı aracılığıyla incelemiş olup, çalışma bulgularıyla insan-bilgisayar etkileşiminde sosyal iletişim arayüzleri tasarımı alanına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Linguistic principles at various levels are crucial in maintaining a reliable and transparent communication for dyadic interactions. However, violating these principles might result in unwieldy and problematic communications. Gaze can be a medium of reflecting the cognitive responses when conversational violations occur. An eye-tracking study was conducted to investigate visual patterns in communication in response to social communication errors, specifically Grice's Maxims violations. This study investigates how social-communicative errors affect task performance and gaze during social interaction. The results suggest participants' visual exploration patterns shift towards the violator speaker for the maxim of Relation violation, and the gaze stays mostly within the task area for the Quantity, Quality, and Manner violations. In addition, the response time increased for Quantity and Quality violations, followed by the Manner and Relation violations. Overall, this work ties visual cognition and linguistic principles for conversational Gricean Maxim violations in which the findings contribute to the design space in conversational agent interactions, particularly in human-computer interactions.