Genelleştirilmiş Simpson tipli integral eşitsizlikleri
Generalized Simpson type integral inequalities
- Tez No: 651625
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Simpson eşitsizliği Hermite-Hadamard eşitsizliğinden meydana gelen midpoint ile trapeziod ifadelerinden oluşmuş önemli bir eşitsizliktir. Bu tezde amacımız parametreye bağlı Simpson tipli yeni eşitsizlikler elde etmektir. Bunun için ilk olarak çalışmamızda kullanılacak olan bir önemli özdeşlik elde etmek olacaktır. Daha sonrada bu özdeşlik yardımıyla konveks fonksiyonlar kullanılarak genelleştirilmiş Simpson eşitsizlikleri elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
The Simpson inequality is an important inequality, consisting of midpoint and trapeziod expressions, which are derived from the Hermite-Hadamard inequality. Our aim in this thesis is to obtain new Simpson type inequalities depending on the parameter. The first thing to do is to obtain an important identity that will be used in our study. Then, with the help of this identity, generalized Simpson inequalities will be obtained by using convex functions.