İmplant açısının ve ölçü parçalarının splintlenmesinin açık kaşık ölçü tekniğinin netliğine olan etkisinin in vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of effect of implant angulation and splinting impression copings on accuracy of open tray impression technique
- Tez No: 651680
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı açık kaşık ölçü tekniği kullanılarak oluşturulacak ana modelin hassasiyetinde implant açısı ve ölçü parçalarının splintlemenin etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 3 adet dişsiz üst çene modeline (A, B ve C modelleri) farklı açılara sahip 6'şar analog yerleştirilmiştir. Her 3 modelde de analoglar molar, premolar ve kanin bölgelerine sağ ve sol arka olarak konumlandırılmıştır. Birinci ana modelde tüm analoglar yer düzlemine dik şekilde yerleştirilmiştir. İkinci grupta molar bölgesindeki analoglar düz, premolar bölgesindeki analoglar mesiale doğru 15º açılı, kanin bölgesindeki analoglar mesiale doğru 30º açılı ; üçüncü grupta ise yine molar bölgesindeki analoglar düz, premolar bölgesindeki analoglar bukkale doğru 10º açılı, kanin bölgesindeki analoglar bukkale doğru 20º açılı yerleştirilmiştir. Bu üç ana model için 3 alt grup hazırlanmıştır. Birinci grupta ölçü parçaları işlem sırasında splintlenmemiş (S), ikinci grupta ölçü parçaları otopolimerize akrilik ile splintlenmiş (P), üçüncü grupta ise ölçü parçaları ışıkla sertleşen akrilik ile splintlenmiştir (L). Otopolimerize akrilik ile splintlenen gruplarda splint materyali işlem tamamlandıktan 17 dakika sonra kesilip tekrar birleştirilmiştir. 9 grup için n=10 olmak üzere toplam 90 model elde edilmiştir. Ana modeller ve elde edilen modeller tarayıcı parçalar yardımıyla optik tarayıcı ile taranarak STL dataları elde edilmiş, bu datalar 3 boyutlu olarak deviasyon miktarını belirlemek amacıyla karşılaştırılmıştır. Sadece 14 nolu implantta görülen sapma miktarı ortalamaları açısından ölçü teknikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır (p:0.048; p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to evaluate the effect of implant angulation and splinting impression copings on accuracy of open tray impression technique. Three maxillary definitive casts were fabricated with 6 lab analogs which have different degrees of angulations. Analogs were placed in the molar, premolar and canine regions each side. For first definitive cast, all lab analogs were placed parallel to each other and perpendicular to occlusal plane. For second definitive cast lab analogs were placed on molar region with 0º degree to the perpendicular axis on the occlusal plane , on premolar region position mesially with 15º, on canine region position mesially with 30º to the perpendicular axis on the occlusal plane. For third definitive cast lab analogs were placed on molar region with 0º degree , on premolar region position buccally with 10º, on canine region position buccally with 20º to the perpendicular axis on the occlusal plane. Three definitive casts were divided into the 3 subgroups. For first group nonsplinted impression copings, for second group splinted with auto-polymerized acrylic resin impression copings, for third group splinted with light-polymerized acrylic resin were used. For groups with auto-polymerized acrylic resin, splint material was sectioned after 17 minutes and reconnected before impression. Total 90 casts were obtained. (n=10). Definitive casts and stone casts were scanned by using scan bodies with optical scanner. STL datas were obtained with scanner. 3D deviations of scan bodies between definitive casts and stone cast were calculated and compared Data were statistically evaluated with Shapiro-Wilks test, analysis of variance (One-way ANOVA), Tukey HDS test.