Design of virtual concurret engineering environment for new product development process
Yeni ürün geliştirme süreci için sanal bir eşzamanlı mühendislik ortamının geliştirilmesi
  1. Tez No: 65173
  2. Yazar: CEM TAYLAN ÖZSİPAHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yeni ürün geliştirme süreci için eş zamanlı mühendislik yaklaşımını incelemekteyiz. Eş zamanlı mühendislik yaklaşımı ancak takım çalışmasıyla gerçekleştirilebilecek bazı özel tekniklerin uygulanmasını gerektirmektedir. Bu tekniklerin etkin bir şekilde uygulanabilmesi ve takım çalışmasının desteklenmesi, sanal bir ortama olan ihtiyacı açığa çıkarmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada önce bir eş zamanlı mühendislik modeli geliştirilmiş ve ona uygun olan sanal ortamın tasarlanmasına çalışılmıştır. Model, kalite fonksiyonu yayılımı (QFD) kavramı üzerine kurulmuş bütünleşik bir yeni ürün geliştirme sürecinden oluşmaktadır. Bu yapı yeni ürün geliştirme sürecindeki bütün adımlan kapsamaktadır. Ayrıca değer analizi, hata türü ve etkileri analizi, deneysel tasarım ve üretilebilirlik için tasarım gibi tekniklerin de modelle bütünleşmesi sağlanmıştır edilmesi sağlanmıştır. Bilgi paylaşımı, ortak çalışma, maliyet ve gelişen bir teknoloji olması gibi yararlar gözönüne alınarak, bu model için oluşturulacak sanal ortam, şirket içi web (Intranet) olarak kararlaştırılmıştır. Yeni ürün geliştirme modeli için hazırlanan yazılım araçları ise hesap tablosu yapısında tasarlanmıştır. Yeni ürün geliştirme süreci ve takım çalışmasını destekleyecek birbirine bağlı sayfa düzeni (hypertext) tabanlı sistem oluşturulmuştur. Sonuç olarak Web ortamının eş zamanlı mühendisliğin ihtiyaçlarını karşılayabilecek sanal ortam için çok uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, we examine concurrent engineering as a new approach to new product development process. Concurrent engineering requires adaptation of some specific tools and techniques which can be handled by team work. Implementation of these tools and also collaboration requirements bring out the need for a virtual environment in order to have efficiency. So we focus our study, first on the design of a concurrent engineering model and then design of a virtual environment for this proposed framework. The framework is an integrated new product development model which is based on a Quality Function Deployment (QFD) road map. It includes all the phases in the new product development process. Other tools such as value analysis, failure mode and effect analysis, robust design and design of experiments and design for manufacture have been integrated to the model. The virtual environment for this study has been selected as the Web environment because of its advantages regarding information sharing, collaboration, cost and other promising characteristics. The main software for integrated product development model has been structured using spreadsheet templates. Hypertext based pages for the support of new product development process and team work has been developed. Consequently, it is viewed that Web environment can be a promising solution for the virtual concurrent engineering purposes.