Abdulvehhâb El-Beyâtî hayatı ve edebi kişiliği
The life and literary personali̇ty of Abdulvehhâb El-Beyâtî
- Tez No: 651739
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ BAKIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, modern Arap edebiyatının en önemli temsilcilerinden Abdulvehhâb el-Beyâtî'nin hayatını, edebi kişiliğini, etkilendiği önemli simaları ve şiirlerinde kullandığı sembolleri ve Irak edebiyatına katkılarını ele almaktadır. Arap edebiyatında kendisine iyi bir yer edinmiş olan el-Beyâtî'yi her yönüyle ele alan bir çalışma bulunmaması bizi bu çalışmayı yapmaya sevk etmiştir. el-Beyâtî, Arap şiirine getirdiği yenilikler bakımından modern dönemin en önde gelen şairlerindendir. Birtakım görüş ayrılıkları ve eleştirileri nedeniyle sürgün edildiği hayatında; Batı edebiyatını daha yakından tanıma fırsatı bulmuş ve onu iyi kavramış olması, el-Beyâtî'nin Doğu ve Batı Edebiyatları'nı sentezleyerek modern bir bakış açısıyla birtakım ilklere imza atmasına vesile olmuştur. el-Beyâtî, 1950'lerin sonlarından beri şiirdeki reformun öncülerinden biridir ve Fransız şiirine tepki olarak başlayan sembolizm hareketini şiirlerinde ustaca kullanmıştır. Duygu ve düşüncelerini sembollerle dile getirmeye çalışan şair, Mütenebbî, Maarrî, Hallac-ı Mansur, Nazım Hikmet gibi ünlü edip, yazar ve şairlerin fikirlerini kendi anlayışı çerçevesinde şekillendirmeye çalışmıştır. el-Beyâtî, semboller düşünürüdür. Hatta bazı şiirleri de tasavvuf ile örülü, örtülü anlamlar içermektedir. el-Beyâtî'nin eserlerini anlamak ve onları çevirmek, kullanılan terimlerin ruhunun anlaşılmasıyla mümkündür. Aksi takdirde şiirlerin arkasındaki düşünceyi ve bizlere verilen mesajı anlayamayız ve toplumsal arka planını göremeyiz. Biz bu çalışmamızda Irak'ın tarihini ve Modern Arap edebiyatını okuyup anlama fırsatı bulduk. Bunun yanı sıra, Arap şiirindeki sembolizmin nasıl kullanıldığını ve çeviriyi nasıl etkilediğini uygulayarak anlamış olduk. Ayrıca islam alimleri de inceleyerek onları da yakından tanıma fırsatı bulup şiirlerinin özelliklerini keşfettik. Çalışmamız içindeki Arapça beyitlerin mümkün olduğunca aslına en yakın ve anlamından uzaklaşmadan doğru bir şekilde çevrilmesine gayret edilmiştir. Çalışmamızda kaynak olarak el-Beyâtî'nin divanlarından ve onun hakkında yapılmış Arapça tez çalışmaları ve kitaplardan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work analyzes Abdulvehhab el-Beyati one of the most important representative of the modern Arabic Literature. İn this study the life of el-Beyati, his literary identity, seymbols in his poetry, his influence on important figuresand Iraqi Literature are contextualized. Althought his contributions in Iraqi Literature are vital, there is no comprehensive study adressing every aspect of him. Therefore this study's aim is to fill this overlooked gap in doctrine. He became one of the most leading poets of the modern period by bringing new perspectives / novelty to the Arabic poetry. Because of his political stunding he was banished from Iraq. During this time he had the opportunity to learn Western Literature better. Thus, he could blend Eastern and Western Literature. His first works were written out with this modern and blended base. Since the late 1950s el-Beyati was one of the pioneers of poetry reform. He was competent at symbolism which arose as a literary movement in responseto French poetry. He tried to convey his feeling sand thoughts by using symbols. He tried to interpret ideas of important writer such as Mütenebbi, Maarri, Hallac-ı Mansur, Nazım Hikmet in his own concepts. El-Beyati was a symbolist, moreover some of his poems are glamorized with mysticism. Without understanding his spesific usage of words one cannot comprehend the core meaning and thought behind his poems. Therefore a proper translation would require more than just linguistic competence. Semantic depth can only be acquired by truly understanding essence of his wordings. İn this study, both the el-Beyati's aforementioned background and Word and substance / essence of his writings are kept in mind while translating his Works. Similarly without distinction we tried to make authentic translations to his couplets. In this study we had the opportunity to read and understand modern Arabic literature and history of Iraq. In addition, while making translation we understood how symbolizm in Arab poetry is used and how it affects translation process. In addition we had the opportunity to get to know Islamic scholars closely and to research features of their poetry. In this work we tried our best to make authentic translation. For this we tried to translate Arabic couplets as accurate as possible. Lastly, we used el-Beyâtî's divans and Arabic dissertions and boks about him as source.