Myoma uterili ve endometriyum kanserli kadın hastalarında cerrahi öncesi ve sonrası antioksidan enzim aktiviteleri, sialik asit, iz element ve mineral düzeylerinin belirlenmesi
Determination of antioxidan enzyme activities, sialic acid, trace element and mineral levels of before and after surgery in women with uterine myoma and endometrial cancer
  1. Tez No: 651763
  2. Yazar: FAZİLET GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT EKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Çağımızda, artmakta olan kanser, özellikle kadınlarda görülen jinekolojik kanser ülkemizde de giderek artmaktadır. Serbest radikallerin ve buna bağlı oksidatif stresin kanser ve myoma uteri oluşumunda ve gelişiminde önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmada, Myoma Uterili ve Endometrium Kanserli kadın hastalarda cerrahi öncesi ve sonrası ve kontrol grubunda eritrosit antioksidan enzim aktiviteleri (SOD, GSH-Px, CAT), MDA, GSH, serum total oksidan-antioksidan, sialik asit, lipid-bağlı sialik asit, vitamin (A,D, K), aynı zamanda bu hastalardan ve sağlıklı kontrollerden alınan doku örneklerinde iz element (As, Be, Cu, Zn, Cd, Co, Cr, Fe, Mn, Mo, P, Pb, Se, Sr, Ti, Tl) ve mineral (Mg) düzeyleri belirlendi. Bu düzeylerin, kanser ve myoma uteri etiyolojisinde oksidatif stres ve antioksidan savunma sistemindeki rolünü ve ölçülen parametrelerin jinekolojik hastalıkların göstergesi olup olamayacağını belirlemek amaçlandı. Ayrıca parametreler arasındaki korelasyonlar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In our age, increasing cancer, especially gynecological cancer seen in women, is also increasing in our country. Free radicals and associated oxidative stress are thought to play an important role in the formation and development of cancer and myoma uteri. In this study, erythrocyte antioxidant enzyme activities (SOD, GSH-Px, CAT), MDA, GSH, serum total oxidant-antioxidant, sialic acid, lipid-bound sialic acid, vitamin (A, D, K) in women with uterine myoma and endometrial cancer before and after surgery and in the control group, at the same time, trace elements (As, Be, Cu, Zn, Cd, Co, Cr, Fe, Mn, Mo, P, Pb, Se, Sr, Ti, Tl) and mineral (Mg) levels were determined in tissue samples taken from these patients and healthy controls. It was aimed to determine the role of these levels in oxidative stress and antioxidant defense system in the etiology of cancer and myoma uteri and whether the measured parameters could be an indicator of gynecological diseases. In addition, correlations between parameters were evaluated.