Uterin manipülatör kullanımının endometrium kanseri olgularında peritoneal sitoloji pozitifliği ve sağ kalım üzerine etkisi
The impact of uterine manipulator use on peritoneal cytology positivity and survival in cases of endometrial cancer
  1. Tez No: 892583
  2. Yazar: CEREN GERÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAKKAS KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Endometrium kanserinin (EK) cerrahi tedavi yöntemleri, hastalığın evresi, tümörün boyutu, hastanın genel sağlık durumu ve diğer faktörlere bağlı olarak laparatomik (L/T), laparoskopik (L/S) veya robotik olarak yapılabilir. Son zamanlarda laparoskopik cerrahide uterin manipülatör kullanımının endometrium kanseri hastalarında tümörün yayılımına neden olabileceği yönünde çalışmalar mevcuttur ve uterin manipülatör kullanımının güvenirliliği konusunda net bir konsensusa varılamamıştır. Çalışmamızda uterin manipülatör kullanımının histerektomiden önce ve sonra alınan peritoneal sitoloji sonucu üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız prospektif kesitsel vaka kontrol çalışması olarak yapıldı. 18-95 yaş Etlik Şehir Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Kliniğinde ek konkominant tümörü olmayan, myoma uterisi olmayan, adneksiyel kitlesi olmayan ve endometrium kanseri sebebiyle kliniğimizde opere edilen gönüllü hastalar çalışmamıza dahil edilmiştir. Başvuru anında alınan; yaş, gravida, parite, abortus, yaşayan çocuk sayısı, boy, kilo, VKİ, doğum şekli, ek hastalık, ilaç kullanımı, geçirilmiş operasyonları olmak üzere demografik verileri, ayrıca ultrasonografik ölçüm ile belirlenen endometrial ekojeniteleri, uterus volümleri ölçüldü. Hastaların laboratuvar ve radyolojik bulguları ile patolojik verileri gruplar arası karşılaştırıldı. Ayrıca ameliyat sırasında histerektomi öncesi ve sonrası alınan batın yıkama sıvısındaki peritoneal sitoloji patoloji tarafından değerlendirildi. Uterin manipülatör kullanımının EK olgularında peritoneal sitoloji pozitifliği ve sağ kalım üzerine etkisi araştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda, farklı cerrahi tekniklerle histerektomi uygulanan 108 endometrium kanseri hastasının verileri değerlendirildi. Hastalar, laparatomi (L/T) histerektomi (Grup 1, n=36), manipülatörlü laparoskopik (L/S) histerektomi (Grup 2, n=41) ve manipülatörsüz L/S histerektomi (Grup 3, n=31) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Klinik ve demografik özellikler açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Surgical treatment methods for endometrial cancer (EC) can be performed laparotomically (L/T), laparoscopically (L/S), or robotically, depending on the stage of the disease, the size of the tumor, the patient's overall health status, and other factors. Recently, studies have suggested that the use of uterine manipulators in laparoscopic surgery may cause tumor spread in patients with endometrial cancer, and there is no clear consensus on the safety of using uterine manipulators. In our study, we aimed to investigate the effect of using a uterine manipulator on the results of peritoneal cytology obtained before and after hysterectomy. Materials and Methods: Our research was conducted as a prospective cross-sectional case-control study. Voluntary patients aged 18-95, who were operated on for endometrial cancer in the Gynecologic Oncology Clinic of Etlik City Hospital, without concomitant tumors, uterine myomas, or adnexal masses, were included in our study. At the time of admission, demographic data such as age, gravida, parity, abortions, number of living children, height, weight, BMI, mode of delivery, comorbidities, medication use, and previous surgeries were recorded, along with the measurement of endometrial echogenicity and uterine volumes determined by ultrasonographic measurement. The laboratory and radiological findings, as well as pathological data of the patients, were compared between the groups. Additionally, peritoneal cytology from abdominal washings obtained before and after hysterectomy during surgery was evaluated by pathology. The impact of uterine manipulator use on peritoneal cytology positivity and survival in EC cases was investigated. Results: In our study, the data of 108 endometrial cancer patients who underwent hysterectomy using different surgical techniques were evaluated. Patients were divided into three groups: laparotomy (L/T) hysterectomy (Group 1, n=36), laparoscopic (L/S) hysterectomy with a manipulator (Group 2, n=41), and L/S hysterectomy without a manipulator (Group 3, n=31). There were no significant differences in clinical and demographic characteristics between the groups (p>0.05).