Myoma uterili hastalarda insulin rezistansı
Insulin resistance in patients with myoma uteri
  1. Tez No: 59883
  2. Yazar: MEHMET CAHİT GÖZÜAKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKGÜN YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
38 ÖZET Myoma uteri, en sık rastlanan jinekolojik orjinli bir tümör olmasına karşın, etiolojisi ve gelişimi hakkında bilinler çok azdır. Bu çalışmada, IGF'lerin myoma uteri patogenezindeki olası rolleri ve IGF ve insulinin yapısal ve fonksiyonel benzerliğini gösteren çalışmalara dayanarak, myoma uteri gelişiminde bir hiperinsulinemi durumunun söz konusu olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. 24 myoma uterili hasta ile çalışma ve 24 normal kişi ile kontrol grubu oluşturulmuştur. Her iki gruptaki hastalara 100 gr glukoz ile oral glukoz tolerans testi yapılmıştır. Her bir saatte ölçülen serum insulin düzeylerinin toplanması ile elde edilen insulin değeri, insulin rezistansmı belirlemede ölçüt olarak kabul edilmiştir. Çalışma grubundaki hastalar öpere edildikten sonra, myom sayısı ve toplam myom volümleri ölçülmüştür. Daha sonra elde edilen değerler karşılaştınlmıştır. Gruplar arasında yaş, gebelik ve doğum sayıları, VKİ ve toplam insulin değerleri yönünden anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY Although leiomyoma is the most common tumor of gynecologic origin, knowledge about its etiology and development is lacking. The purpose of this study was to investigate whether hyperinsulinemia is present in the pathogenesis of leiomyoma., on the base of the studies suppose that IGFs have important roles in the pathogenesis of leiomyoma and have similar structure and function with insulin. The study and the control groups, each consisted of 24 patients. All patients tested with 100 gr oral glucose tolerance test. The total insulin level calculted by adding each insulin levels measured during the tolerance test accepted as the indicator of insulin resistance. After operation of the patients in the study group, numbers and total volume of the myomas were measured. Then the results were compared. There were no significant differances between the groups by age, the numbers of gravida and parity (p>0.05).