Milletlerarası tahkimde hızlandırılmış tahkim usulü
Expedited arbitration procedure in international arbitration
- Tez No: 659204
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YEŞİLIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası ve Mukayeseli Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Milletlerarası ticarette taraflar arasında çıkan uyuşmazlıkların çözümü devlet yargısından ziyade yine genellikle milletlerarası tahkim kurumlarının kuralları vasıtasıyla çözülmektedir. Fakat ekonomik ve ticari gelişmeler uyuşmazlıkların normal tahkime kıyasla yargılama süresinin daha kısa sürdüğü ve daha az masraflı olan bir yöntem olarak hızlandırılmış tahkim usulü kuralları uyuşmazlık çözümünde uygulanmaya başlamıştır. Milletlerarası tahkim kurumları kuralları içinde yahut ayrı olarak düzenlenen seri tahkim kuralları tahkim yargılamasının usul işlemlerini kısaltıp nihai hakem kararının verilmesi için gereken süreyi sınırlandırarak yargılamanın toplam süresini azaltıp tahkim masraflarından da tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Milletlerarası tahkim kurumları hızlandırılmış tahkim usulü kurallarını oluştururken kendilerine özgü düzenlemeler yapabilmektedirler. Bu çalışmada, genel hızlandırılmış tahkim usulü kuralları ışığında hızlandırılmış tahkim usulü ayrıntılarıyla işlenmiştir. Milletlerarası tahkim kurumlarının hızlandırılmış tahkim usulüne ilişkin düzenlemeleri mukayese edilmek suretiyle incelenmiştir. Ticari uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulduğu ve sık tercih edilen ICC (Milletlerarası Ticaret Odası) Tahkim Merkezi, WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonu Tahkim Merkezi), İsviçre Odaları Tahkim Kurumu (Swiss Chambers' Arbitration Institution), SCC (Stockholm Ticaret Odası Tahkim Merkezi) , ISTAC (İstanbul Tahkim Merkezi) ve İTOTAM (İstanbul Ticaret Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi) gibi milletlerarası tahkim kurumlarının düzenlemiş olduğu hızlandırılmış tahkim kuralları karşılaştırmalı olarak ele alınıp bu yolla hızlandırılmış tahkim usulü açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The resolution of disputes arising between the parties in international trade is resolved through international arbitration centers, rathar than state jurisdiction. However, economic and commercial developments have started to be applied in the dispute resolution procedure, as a method where disputes have a shorter trial and less cost compared to normal arbitration. Expedited arbitration rules, which are regulated within the rules of international arbitration centers or separately, shorten the procedural proceedings of the arbitral proceedings and limit the time required for the final arbitral decision, thereby reducing the total duration of the proceedings and thereby saving arbitration costs. International arbitration centers can make their own regulations while establishing the rules of expedited procedure. In this study, accelerated arbitration procedure details are processed in the light of general expedited proceedings rules. The regulations of the international arbitration centers regarding the accelerated arbitration procedure have been examined by comparison. Expedited rules of ICC (International Chamber of Commerce) Arbitration Center, WIPO (World Intellectual Property Organization Arbitration Center), Swiss Chambers' Arbitration Institution, SCC (Stockholm Chamber of Commerce Arbitration Center), ISTAC (Istanbul Arbitration Center), and ITOTAM (Istanbul Chamber of Commerce Arbitration and Mediation Center) are examined an explained in this study. Therefore, in this thesis, accelerated arbitration procedure was tried to be explained.