Ceza muhakemesi hukukunda tebligat
- Tez No: 651801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CEMAL RUHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hakkında işlem yapılan kimseye bu işlemle ile ilgili bilgi verilmesi gerekmektedir. Bilgilendirilen kimse ise bu işleme karşı temel hak ve özgürlüklerini korumak için gerekli girişimlerde bulunma imkanı elde etmiş olur. Bu bilgilendirme işleminin hukuk alanında bir anlam ifade edebilmesi ancak bilgilendirme işleminin belgelendirilmesine bağlıdır. İşte bu bilgilendirme ve belgelendirme işlemine tebligat denilmektedir. Tebligat bir usul işlemidir ve hukuken geçerli bir tebligattan söz edebilmek için ilgili mevzuata sıkı sıkıya uymak gerekmektedir. Tebligat ile ilgili usul ve esaslar genel olarak 7201 sayılı Tebligat Kanunu'nda düzenlenmiştir. Ancak konusuna göre farklı alanlarda özel düzenlemelere ihtiyaç olacağından farklı kanunlarda tebligat ile ilgili özel düzenlemeler bulunmaktadır. Hukukta özel bir yere sahip olan ceza muhakemesi sürecinde de tebligatla ilgili özel düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü ceza muhakemesi amacı, konusu, ilkeleri, süjeleri, işlevleri, işleyişi vb. bakımından diğer hukuk dallarından farklılık göstermektedir. Bu sürecin her aşamasında ve yapılan her işlemden ilgili tarafların bilgilendirilmesi, kamu açısından maddi gerçeği bulma, adaleti ve hukuk güvenliğini sağlama ve muhakeme sürecine katılan süjelerin temel hak ve özgürlüklerini korumak açısından önemlidir. Bireyler açısından ise adil yargılanma, savunma yapabilme, dinlenilme, makul sürede yargılanma, çelişmeli muhakeme vb. hakların hayata geçirilmesi açısından önemlidir. Bu bağlamda ceza muhakemesinde tebligatın amaca uygun, kolay ve hızlı bir biçimde yapılması bu sürecin yürütülmesinde ayrı bir öneme sahiptir. Ceza muhakemesinde geçerli tebligat usul ve esaslarıyla ilgili hem 7201 sayılı Kanun'da hem de 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nda düzenlemeler bulunmaktadır. Bu süreçte uygulanan tebligat türü 7201 sayılı Kanun'un da düzenlenen kazai tebligat türüdür. Bu tebligat türü sürecin hızlı bir şekilde işlemesine katkı sağlayacak uygulamalar içermektedir. İşte bu süreçte kazai tebligatın ne gibi kolaylaştırıcı uygulamalar içerdiği, tebligat işlemlerinin nasıl yürütüldüğü, 5271 sayılı Kanun'da ne gibi düzenlemeler yer aldığı merak konusu olmuştur. İşte bu çalışma ile ceza muhakeme sürecinde uygulanan tebligat işlemlerinde uygulanan usul ve esaslar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
It is necessary to give information about this process to anyone who is been made process about itself. The person informed will have the opportunity to take the necessary steps to protect their fundamental rights and freedoms against this process. The fact that this the informing process can make senseing in the field of law but depends on the certification of the informing process. This the informing and certification process is called notification. Notification is a procedural procedure and strict legislation must be followed to speak of a legally valid notification. The procedures and principles regarding the notification are generally regulated in the Notification Law No. 7201. However, since special regulations will be needed in different areas according to the subject, there are special regulations regarding notification in different laws. In the criminal procedure process, which has a special place in law, special regulations regarding the notification are needed. Because the purpose, subject, principles, subjects, functions, functioning, etc. of criminal procedure. differs from other branches of law in terms of. It is important to inform the relevant parties at every stage of this process and from every transaction, to find material truth for the public, to ensure justice and legal security and to protect the fundamental rights and freedoms of the subjects participating in the judgment process. In terms of individuals, fair trial, defense, rest, trial within a reasonable time, contradictory reasoning, etc. is important for the realization of rights. In this context, it is of special importance to carry out the notification in the criminal procedure in accordance with the purpose, easily and quickly. There are regulations both in the Law no. 7201 and in the Criminal Procedure Law no. 5271 regarding the notification procedures and principles applicable in the criminal procedure. The type of notification applied in this process is the type of judicial notification regulated by Law No. 7201. This type of notification includes practices that will contribute to the rapid functioning of the process. In this process, it was a matter of curiosity about what facilitating practices the accident notification contains, how the notification processes are carried out and what regulations are included in the Law No. 5271. With this study, the procedures and principles applied in the notification procedures applied in the criminal procedure will be examined.