The moderator role of mentalization in the relationship between attachment and alcohol or substance use
Bağlanma ile alkol veya madde kullanımı arasındaki ilişkide mentalizasyonun düzenleyici rolü
  1. Tez No: 651806
  2. Yazar: CANSU SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL HALFON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma bağlanma ile alkol veya madde kullanımı arasındaki ilişkide zihinselleştirmenin düzenleyici rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Bu ilişkiyi incelemek adına, çevrim içi anket yürütülmüştür ve 540 yetişkin katılımcının verileri analiz edilmiştir. Anket içeriği sırasıyla Bilgilendirici Onam Formu, Yansıtıcı İşleyiş Ölçeği (YİÖ), Yakın İlişkilerde Yaşam Envanteri-II (YİYE-II), Alkol Kullanım Bozuklukları Tanıma Testi (AKBTT), Madde Kullanım Bozukluları Tanıma Testi (MKBTT) ve Demografik Bilgi Formu'ndan oluşmaktadır. Zihinselleştirme, kesinlik (hipermentalizasyon) ve belirsizlik (hipomentalizasyon) şeklinde iki alt boyut ile ölçülmüştür. Bağlanma ise bağlanma anksiyetesi ve bağlanma kaçınganlığı şeklinde iki alt boyut ile ölçülmüştür. Çalışmanın sonuçları göstermiştir ki bağlanma anksiyetesi ile alkol kullanımı arasında belirli bir ilişki bulunmaktadır. Dahası, kendinin ve başkalarının ruh halini tanıma becerisi anlamına gelen hipomentalizasyonun, bağlanma anksiyetesi ve alkol kullanımı arasındaki ilişkide düzenleyici bir rolü olduğu bulunmuştur. Bağlanma anksiyetesi yüksek olduğunda, yüksek seviyede hipomentalizasyon zararlı alkol kullanımı riskini arttırmaktadır. Diğer bir taraftan bağlanma kaçınganlığı ile alkol kullanımı arasında bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca, güvensiz bağlanma, hipomentalizasyon ve madde kullanımı arasında da bir ilişki bulunamamıştır. Ancak, bu çalışmanın sonuçları göstermiştir ki fazlaca zihinselleştirme anlamına gelen ve sahte zihinselleştirme olarak nitelendirilen hipermentalizasyon, zararlı alkol kullanımı ve maddeye bağlı problemler risklerini azaltmaktadır. Sonuçların tartışmasının ardından; klinik çıkarımlar, çalışmanın kısıtlılıkları ve ileriye dönük tavsiyeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to investigate the role of mentalization on the relationship between attachment and alcohol or substance use. To examine these relationships, an online survey was conducted, and data from 540 adults were analyzed. In the survey package, the Informed Consent Form, the Reflective Functioning Questionnaire (RFQ-54), the Experiences in Close Relationships- Revised (ECR-R), Alcohol Use Disorders Identification Test (AUDIT), Drug Use Disorders Identification Test (DUDIT), and the Demographic Information Form were used respectively. Mentalization capacity was measured as two dimensions that were certainty (hypermentalization) and uncertainty (hypomentalization). Attachment was also measured as two dimension that were attachment anxiety and attachment avoidance. The results of the study showed that there was a significant relationship between attachment anxiety and alcohol use. Further, it was also found that hypomentalization, which means the inability to acknowledge mental states of self and others, had a moderator role in the relationship between attachment anxiety and alcohol use. When the level of attachment anxiety was high, high levels of hypomentalization increased the risk of harmful alcohol use. On the other hand, there was no relationship found between attachment avoidance and alcohol use. Additionally, there was no relationship found between attachment insecurity, hypomentalization, and substance use. However, the results of the current study showed that hypermentalization, which means over-mentalizing and can be considered as pseudomentalization, decreased the risk of both harmful alcohol use and the risk of substance-related problems. Following the discussion of these findings; clinical implications, limitations of the current study, and future recommendations were presented.