Diyabetik Maküla Ödeminde İntravitreal Ranibizumab Tedavisine Cevabı Etkileyen Sistemik Faktörlerin İncelenmesi
Evaluation of Systemic Factors on Clinical Response to Ranibizumab for Diabetic Macular Edema
- Tez No: 651813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
AMAÇ: Nonproliferatif diyabetik retinopati (NPDR) eşliğinde diyabetik maküler ödem (DMÖ) endikasyonu ile, birer ay arayla 3 doz intravitreal ranibizumab (Lucentis, Novartis) uygulanan hastalarda, anatomik ve fonksiyonel başarıyı etkileyen sistemik faktörleri araştırmak. MATERYAL ve METOD: Mart 2013-Aralık 2013 tarihleri arasında ardışık 3 doz intravitreal ranibizumab (Lucentis,Novartis) uygulanan 19'u kadın 34 hastanın 34 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 59,21±8,33 (47-70 arası), ortalama diyabet süresi ise 10,88±8,49 yıl (1-30 yıl arası) idi. Hastaların her enjeksiyon öncesi ve son enjeksiyondan 1 ay sonraki en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EDGK), biomikroskopik ön ve arka segment muyaneleri, Goldman applanasyon tonometrisi ile göz içi basıncı ölçümü, optik koherens tomografi (OKT) (RTVue Fourier-Domain Optical Coherence Tomography) ile tam kat maküla (MM5; Macular Map 5mm) ve ganglion hücre kompleksi (GCC; Ganglion Cell Complex) kalınlık ölçümü tekrarlandı. Ayrıca hastaların vücut kitle indeksi (VKİ), sigara içiciliği, serum elektrolitleri, 25 hidroksivitamin D ve parathormon düzeyi, glikolize hemoglobin oranı (HbA1c) gibi bireysel faktörlerinin tedaviye cevapla olan ilişkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the systemic factors influencing the anatomical and functional success in patients who were treated with intravitreal ranibizumab (Lucentis, Novartis) injections monthly for 3 doses for diabetic macular edema (DME) associated with nonproliferative diabetic retinopathy (NPDR). Materials and Methods: Thirty four eyes of 34 patients (19 females and 15 males), who received 3 consecutive doses of intravitreal ranibizumab injections (Lucentis, Novartis) between March 2013 and December 2013 were included. Best corrected visual acuity assessment, biomicroscopic anterior and posterior segment examination, measurement of the intraocular pressure (IOP) by the Goldmann applanation tonometry, central macular thickness (MM5, Macular Map 5 mm) and ganglion cell complex (GCC) thickness measurements using optical coherence tomography (OCT) (RTVue Fourie-Domain Optical Coherence Tomography) were conducted prior to each injection and 1 month following each injection. Furthermore, the association between the individual factors including the body mass index (BMI), smoking status, serum electrolytes, serum levels of 25-hydroxyvitamin D3, parathyroid hormone, glycated haemoglobin A1c (HbA1c) and functional (increase in BCVA) and anatomical success (decrease in CMT) rates was also investigated. Results: The mean age was 59.21±8.33 (74-70) years, the average duration of diabetes was 10.88±8.49 (1-30) years. The mean baseline BCVA was 0.35±0.23 whereas the mean BCVA at month-4 was 0.68±0.29.