İntravitreal ranibizumab tedavisine dirençli diyabetik maküla ödeminde intravitreal deksametazon implant uygulaması
Application of intravitreal dexamethasone implant in diabetic macular edema resistant to treatment of intravitreal ranibizumab
- Tez No: 466872
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSOY ALAGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Ardışık 3 doz intravitreal ranibizumab (İVR) tedavisine dirençli diyabetik maküla ödemi (DMÖ)'nde intravitreal deksametazon (İVD) implantın etkinliğinin ve olası komplikasyonlarının değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Otuz sekiz hastanın 50 gözü çalışma kapsamına alındı. Hastaların İVD implant öncesi ve sonrası 1., 2., 4. ve 6. aylarda en iyi düzeltilmiş görme keskinliklerini (EİDGK) (LogMAR), santral maküla kalınlıklarını (SMK), göz içi basınç (GİB) değerlerini, slit lamba ile biyomikroskopik ve dilate fundus muayenelerini içeren detaylı oküler muayeneleri yapıldı. Bulgular: Hastaların 20'si (%52,63) kadın, 18'i (%47,36) erkek olup yaş ortalaması 64.63±7.15 (52–83) yıl idi. Hastalara İVD enjeksiyonu öncesi yapılan İVR sayısı ortalama 3.4 idi. Hastaların İVD enjeksiyonu öncesi EİDGK (LogMAR) ortalaması 0.874±0.398, enjeksiyonu takiben 1. ayda 0.598±0.306, 2. ayda 0.602±0.340, 4. ayda 0.708±0.359 ve 6. ayda 0.800±0.370 olarak saptandı. İVD enjeksiyonu öncesi SMK ortalaması 519.700±155.802 µ; enjeksiyon sonrası 1.ayda 274.000±73.112 µ, 2. ayda 307.98±87.869 µ, 4. ayda 387.82±110.503 µ, 6. ayda 478.54±163.743 µ olarak saptandı. Birinci ay, 2. ay ve 4.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the efficiency and possible complications of intravitreal dexamethasone implant (IVD) in diabetic macular edema (DME) resistant to treatment of three consecutive intravitreal ranibizumab (IVR) injections. Materials & Methods: Fifty eyes of 38 patients were considered in this study. The best corrected visual acuity (BCVA), central macular thickness (CMT), values of intraocular pressure (IOP) are examined preoperatively and postoperatively in 1st, 2nd, 4th and 6th months of IVD implantation. Results: Twenty of the patients were women and 18 of the patients were men. Mean age was 64.63±7.15 (52–83) years. Mean number of IVR injection before IVD implantation was 3.4. Mean BCVA (LogMAR) was 0.874±0.398 before IVD implantation, 0.598±0.306 at 1st month, 0.602±0.340 at 2nd month, 0.708±0.359 at 4th month and 0.800±0.370 at 6th month. Mean of CMT was 519.700±155.802 µ before IVD implantation, 274.000±73.112 µ at 1st month, 307.98±87.869 µ at 2nd month, 387.82±110.503 µ at 4th month and 478.54±163.743 µ at 6th month.