Sabit manyetik alan etkisi altındaki ferronanoakışkan akışının çift faz çözüm yöntemi kullanılarak ısı transfer özelliklerinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of heat transfer characteristics of ferronanofuid flow under the constant magnetic field effect using two phase solution method
  1. Tez No: 651819
  2. Yazar: MELTEM KARADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ARSLAN, DOÇ. DR. ENGİN GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında, yüzeyine manyetik alan uygulanmış dairesel kesitli kanal içerisinde akmakta olan Fe3O4-su ferronanoakışkanının akış ve ısı transferi karakteristikleri sayısal olarak incelenmiştir. Sayısal çalışmalarda baz akışkan olarak saf su kullanılırken, nanoparçaçık olarak farklı hacimsel konsantrasyonlardaki (%1,0; %2,0 ve %5,0) Fe3O4 nanoparçacığı kullanılmıştır. Problemle ilgili olan süreklilik, momentum ve enerji denklemlerini çözmek için sonlu hacimler tekniğine dayalı çözümleme yapan Ansys Fluent 19.0 paket programı kullanılmıştır. Sayısal çözümlemeler tek faz ve çift faz çözüm yöntemleri ile yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışma laminer akış koşulları altında (1000
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the flow and heat transfer characteristics of Fe3O4-water ferronanofluid flowing in a circular cross-section channel, on which magnetic field is applied, was numerically investigated. While pure water was used as the base fluid in numerical studies, Fe3O4 nanoparticles of different volumetric concentrations (%1,0; %2,0 and %5,0) were used as the nanoparticle. Ansys Fluent 19.0 package program, which performs analysis based on finite volume technique, was used to solve the continuity, momentum and energy equations related to the problem. Numerical analysis has been done with single phase and two phase solution methods and the results are compared. The study was carried out under laminar flow conditions (1000