Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kurumunun adil yargılanma hakkı bakımından değerlendirilmesi
Assesment of suspension of the pronouncement of the judgement in terms of the right to fair trial
  1. Tez No: 651860
  2. Yazar: DİLARA SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDİL IŞIL GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Hükmün açıklanmasının geri bırakılması, çağdaş ceza hukukunun onarıcı adalet anlayışı ile Türk Hukuku'nda yer edinmiş bir kurumdur. Sanığın ıslah edilmesi ve topluma kazandırılması temeline dayanan bu kurum, kabul edilişinden itibaren uygulamada bir takım sorunları da, beraberinde getirmiştir. Kurumun bu sorunlu yapısı, temel haklardan biri olan adil yargılanma hakkı bakımından ele alındığında, AİHS'nin 6. ile Anayasa'nın 36. maddesinde ve AİHM ve AYM'nin içtihatları ile belirlenmiş olan adil yargılanma hakkının ilkelerine aykırılık teşkil edebilecektir. Bu çalışma ile de hükmün açıklanmasının geri bırakılması kurumunun sonuçları ve uygulanması esnasında ortaya çıkan ya da çıkabilecek olan adil yargılanma hakkının ihlallerine değinilmeye çalışılmış olup; bu hak ihlallerinin ne şekilde önlenebileceği ortaya konulmaya çalışılmıştır. AYM'nin konu ile ilgili olan emsal kararlarına yer verilerek, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlarına karşı bakış açısı da yansıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Suspension of the pronouncement of the judgement is an institution that has taken a place in Turkish Law with the understanding of the restorative justice of modern criminal law. This institution which is based on the improvement of the accused and bringing him to the society; has brought some problems in prtactice since it has been adopted. Considering this problematic structure of the institution in terms of one of its fundamental rights, the right to a fair trial, it is in violation of the principles of the right to a fair trial as set out in Article 6 of the European Convention on Human Rights and Article 36 of the The Constitution of the Republic of Turkey and the case law of the European Court of Human Rights and The Constitutional Court of Republic of Turkey will be able to constitute. With this study, it has been tried to touch on the violations of the right to a fair trial, which may or may arise during the results and implementation of the institution of revocation of the announcement of the judgment; how these violations of rights can be prevented has been tried to be revealed. By giving place to the precedent decisions of The Constitutional Court of Republic of Turkey, related to the subject, it was also tried to reflect the point of view against the decisions to be left behind the suspension of the pronouncement of the judgement.