Hükmün açıklanmasının geri bırakılması
The deferment of judgment
- Tez No: 464673
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN YALÇIN SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Çağdaş ceza hukukunun, verilen cezanın daha yapıcı ve faydalı olması gerektiği anlayışının bir sonucu olarak hapis cezalarına çeşitli alternatif kurumlar getirilmiştir. Bu alternatif kurumlardan“erteleme”kurumunun bir görünüm şekli olan ve“probasyon”esasına dayanan, anglo-sakson kökenli“hükmün açıklanmasının geri bırakılması”kurumu, hukukumuzda ilk kez 2005 tarihinde çocuklar, 2006 tarihinde ise yetişkinler bakımından uygulanmaya başlanmıştır. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi halinde sanık hakkında kurulan mahkûmiyet hükmü herhangi bir sonuç doğurmaz. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilmesi için genel olarak, sanık hakkında iki yıl veya daha az hapis veya adli para cezası içeren mahkûmiyet hükmü verilmesi, sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan dolayı mahkûm olmaması, sanığın yeniden suç işlemeyeceği hususunda mahkemede kanaat oluşması, suçun işlenmesiyle mağdurun veya kamunun uğradığı zararın giderilmesi, sanık hakkında daha önce hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olması ve sanığın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmiş olması şartları aranır. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına karşı, itiraz kanun yoluna başvurulabilir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi ile birlikte sanık denetim süresine tabi tutulur ve ayrıca mahkemece sanık hakkında denetimli serbestlik tedbirine de karar verilebilir. Denetim süresi içince kasıtlı bir suç işlemeyen ve yükümlülükleri yerine getiren sanık hakkında, açıklanması geri bırakılan hüküm ortadan kaldırılarak davanın düşmesi kararı verilir. Aksi halde ise, açıklanması geri bırakılan hüküm aynen açıklanır ve sonuçlarını doğurur. Çalışmamızın ilk bölümünde kurumun hukuki niteliği, leh ve aleyhinde ileri sürülen görüşler, tarihsel gelişimi, uygulanma biçimleri ile mukayeseli hukuktaki ve yasal düzenlememizdeki yeri incelenmiştir. İkinci bölüm, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilmesi için aranan şartların ayrıntılı biçimde incelenmesine ayrılmıştır. Üçüncü bölümde, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmesi usulü, kararın kanun yolu denetimi ve sonuçları üzerinde durulmuş ve son olarak dördüncü bölümde, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kurumunun benzer kurumlarla karşılaştırması yapılarak çalışma sonlandırılmıştır. Tüm bunlar yapılırken, Yargıtay içtihatlarına ve öğretideki görüşlere de yer verilmek suretiyle özellikle uygulamada tereddüt yaşanan hususlar ayrıntılı biçimde incelenmiş, çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the perception that the punishments should be more constructive and rewarding in terms of modern criminal law, a variety of alternative institutions to prison have been introduced. Anglo- Saxon origin“The Deferment of Judgment”in procedure criminal law that is the format of suspension and based on the principle of“probation”in these alternative institutions entered into Turkish law for the first time, applicable only for accused juveniles in the Code for Protection of Children in 2005; it became applicable to accused adults after the amendment of the Code of Criminal Procedure in 2006. The Deferment of the Judgment means that the judgment of condemnation established does not create a legal consequence about subject. In order to be able to make a decision about the deferment of judgment: the punishment adjudged as a result the trial held due to an offense charged aganist the suspect is imprisonment with a period of two years or less or judicial fine, formerly the suspect should not have been condemned due to a deliberate offence; taking into consideration the suspects' personality characteristics as well as his or her attitudes and behaviours, one should come to a conclusion that suspect will not commit an offense again; the damage incurred by injured partly or public with commiting the offense should be compensated completely by restitution in kind, bringing the situation to the state prior to the offence or indemnification; formerly the suspect should not have been condemned with the deferment of judgment and the last one is that this institution has to be accepted by the suspect. Objection may be raised aganist the decision of the determent of the judgment. In the event that it is decreed that the deferment of the judgment is delayed, the suspect is subjected to a probation period and supervised probation measure might be applied to the suspect. In case, within the probation period, no new offense is committed deliberately and the suspect acts in accordance with the obligations relating to probation measure, the judgement pronouncement of which is delayed is rule out and dismissal of the lawsuit is decreed. Otherwise, the judgement is explained by the courts and leads to its results. It is studied the term of the deferment of the judgement and its legal character, the arguments put forward its for and against, process of historical, the way of implementation and place in comparative law and our regulations in the first part of our research. Additionally, in the second part, its application requirements are elaborately investigated. In the third part, its deciding process, supervisional ways against the subject of delay of the provision and its results are discussed. And finally, in the last section, it is compared with the other similar legal institutions and in this way the study is terminated. In the meantime, particularly issues causing hesitation in practice are investigated in detail by mentioning the supreme court practice and opinions in doctrine, thus it is tried to offer solutions against its problems.