Cost & revenue management - adaptive airline overbooking approach
Maliyet & gelir yönetimi - uyarlanabilir hava yolu overbook yaklaşımı
  1. Tez No: 651861
  2. Yazar: KÜBRA TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY AKARÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bilgiye ve teknolojik olanaklara erişimin kolaylaşmasıyla birlikte piyasalardaki rekabet artış göstermiştir. Şirketler ise pazardaki rakiplerine karşı güçlü bir duruş sergilemek ve sektördeki olası değişimlere karşı uygun olan stratejilerle hareket edebilmek için farklı yollarla bu rekabette aktif olmak durumundadırlar. Rakiplerine göre konumlarını güçlendirecek alternatif yollar arayan şirketler karlılıktan da ödün vermek istemezler. Özellikle son zamanlarda hava yolu şirketleri, karlılıklarını artırmak için giderleri azaltmanın yanında gelirlerini artırmanın da yollarını aramaya başlamışlardır. Uçak koltukları gibi tükenme özelliği taşıyan, zaman içinde satılamayan veya zaman geçtiği halde boş duran her hizmet birimi gelir kaybına yol açmaktadır. Hava yolu şirketleri de bu problemi çözmek için geliştirilen gelir yönetimi sistemleri sayesinde girdileri optimize ederek maksimum kara ulaşmayı hedeflemektedirler. Sabit kapasite ile sunulan hizmetlerden maksimum geliri elde etmek amacıyla yararlanılan Gelir Yönetimi Sistemleri'nin temelinde talebin ve pazarın segmentasyonu yatmaktadır. Talep ve sabit kapasite bir sistematik içinde değerlendirilerek optimum fiyatın oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada maliyet ve gelir yönetimi, gelir yönetimi yaklaşımlarından biri olan uçak koltuklarının birden fazla yolcuya satma işlemi (overbooking) optimizasyonu, yapay zeka ile tahminleme yer almaktadır. Bir havayolu şirketinin 2015-2019 yılları arasındaki bir hattında gerçekleşen uçuşların hangi günde, sezonda, mevsimde gerçekleştiği, aynı uçuşun bir önceki yıl gerçekleşme durumu gibi verileri üzerinde yapılan çalışmada overbooking işleminin varsayılan olarak açık veya kapalı bırakılması yerine adaptif olarak değiştirilmesi sonucunda gelir kaybını önlediği ve geliri artırdığı görülmüştür. Uçuş parametrelerine göre overbook işleminin karlı olup olmayacağını hesaplayan bir bilgisayar programı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the ease of access to information and technological facilities, competition in the markets has increased. Accordingly, companies have to be active in this competition in different ways in order to take a strong stance against their competitors in the market and to act with appropriate strategies against possible changes in the sector. Companies look for alternative ways to strengthen their positions compared to their competitors do not want to compromise on profitability. Airline companies, which are a current example of this situation, have recently started to look for ways to increase their revenues as well as reduce expenses in order to increase their profitability. Any service that is perishable, such as aircraft seats, cannot be sold over time or empty when time passes, leads to loss of income. As a result, they aim to reach the maximum profit by optimizing the inputs thanks to the revenue management systems developed to solve this problem. Revenue management systems, which are utilized to achieve maximum revenue from services provided with fixed capacity, are based on demand and segmentation of the market. Aim is to set optimum prices by systematically evaluating demand and fixed capacity. This study includes cost and revenue management, optimization of the sale of aircraft seats to multiple passengers (overbooking), which is one of the revenue management approaches, and an artificial intelligence estimation. After conducting a study on the data of an airline company's flights between 2015-2019, on which day, and in which season, and on data of the same flight in the previous year, it was seen that the overbooking process prevented loss of income and increased revenue as a result of changing it to adaptive instead of leaving it on or off by default. A computer program was developed to calculate whether or not overbooking would be profitable according to flight parameters.