Öz-şefkat ve psikolojik esnekliğin depresyon ile arasındaki ilişki
The relationship between self-compassion and psychological flexibility with depression
  1. Tez No: 651864
  2. Yazar: ESRA ÇEŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. ZEYNEP BENGİ SEMERCİ SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada öz- şefkat ve psikolojik esnekliğin depresyon ile arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Hasan Kalyoncu Üniversitesi'ne devam etmekte olan 495 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Beck Depresyon Ölçeği, Kabul ve Eylem Ölçeği-2, Öz-Şefkat Ölçeği ve Sosyo-Demografik Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklemler t testi, yol analizi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda temel olarak öz şefkat ve psikolojik esnekliğin depresyon için koruyucu etkenler olduğu saptanmıştır. Ayrıca öz şefkat ile depresyon arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin aracı bir rolü olduğu da görülmüştür. Bu konuda yapılacak çalışmalar hem depresyonun önlenmesinde hem de depresyon tedavisinde yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between self-compassion and psychological flexibility with depression. The sample of the study consists of 495 students who attend Hasan Kalyoncu University in the spring semester of the 2019-2020 academic year. The data of the study were collected by using Beck Depression Scale, Acceptance and Action Scale-2, Self-Compassion Scale, and Socio-Demographic Information Form. Relational screening model was used in the research. Pearson correlation analysis, independent samples t test, path analysis and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to analyze the data. As a result of the study, it was found that self-compassion and psychological flexibility were protective factors for depression. It was also observed that psychological flexibility had a mediating role in the relationship between self-compassion and depression. Studies on this subject can help both prevent depression and treat depression.