Polikistik Over Sendromu olan kadınlarda sosyal görünüş kaygısı ile depresyon ve öznel iyi oluş arasındaki ilişkide beden imgesiyle başa çıkma stratejileri, beden öz şefkati ve psikolojik esnekliğin rolü
The role of body image coping strategies, body self-compassion and psychological flexibility in the relationship between social appearance anxiety, depression and subjective well-being in women with Polycystic Ovary Syndrome
  1. Tez No: 996127
  2. Yazar: NURSİMA YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SAPMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikoloji, Obstetrics and Gynecology, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Polikistik Over Sendromu (PKOS), üreme çağındaki kadınlarda sıkça rastlanan kronik endokrin bir bozukluktur. Belirgin fiziksel semptomların ötesinde, beden imgesine yönelik olumsuz algıları tetikleyen ve bireylerin psikososyal uyumunu etkileyen, bu nedenle çok yönlü ele alınması gereken klinik bir tablodur. Bu noktadan hareketle, bu araştırmanın temel amacı PKOS tanısı almış kadınlarda psikolojik faktörlerin ele alınması amaçlanmıştır. PKOS tanılı kadınlarda sosyal görünüş kaygısının depresyon ve öznel iyi oluş düzeyleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi ve bu ilişkide beden imgesi baş etme stratejileri ile beden öz şefkatinin aracı, psikolojik katılığın ise düzenleyici rolünü belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında çevrimiçi kanallar aracılığıyla ulaşılan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan toplam 497 PKOS tanılı katılımcıdan veri toplanmıştır. Araştırmanın örneklemi, dahil etme ve dışlama kriterlerinin değerlendirilmesinin ardından 18-47 yaş aralığında 429 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler, katılımcıların“Demografik Bilgi Formu”,“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği”,“Beden İmgesi Baş Etme Stratejileri Ölçeği”,“Beden Öz Şefkati Ölçeği”,“Kabul ve Eylem Formu-II”,“Beck Depresyon Envanteri”ve“Oxford Mutluluk Ölçeği”tamamlamasıyla elde edilmiştir. Değişkenler arası ilişkilerin belirlenmesi amacıyla Pearson korelasyon analizi, gruplar arası farkların belirlenmesi amacıyla Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Bağımsız Gruplarda t-testi uygulanmıştır. Beden imgesi baş etme stratejileri ve beden öz şefkatinin aracı, psikolojik katılığın ise düzenleyici modellerinin test edilmesi amacıyla ise PROCESS Macro aracılık analizinin Model 1 ve Model 4 yöntemleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, PKOS tanılı kadınlarda sosyal görünüş kaygısının depresyon düzeylerini pozitif yönde, öznel iyi oluşu ise negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yordadığı saptanmıştır. Aracı değişken analizleri sonucunda beden öz şefkati ile beden imgesi baş etme stratejilerinin alt boyutlarından olumlu mantıksal kabul ve kaçınmanın sosyal görünüş kaygısı ile depresyon ve öznel iyi oluş arasındaki ilişkilerde anlamlı bir aracı role sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca psikolojik katılığın depresyon üzerinde anlamlı bir düzenleyici etkisi bulunurken, öznel iyi oluş üzerinde anlamlı düzeyde bir düzenleyici etkisinin olmadığı saptanmıştır. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılarak klinik uygulamalara ve gelecek araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) is a chronic endocrine disorder commonly observed among women of reproductive age. Beyond its prominent physical symptoms, it constitutes a clinical condition that triggers negative perceptions of body image and affects individuals' psychosocial adjustment, thereby necessitating a multidimensional approach. From this perspective, the primary aim of the present study was to examine psychological factors in women diagnosed with PCOS. Specifically, the study aimed to investigate the effects of social appearance anxiety on depression and subjective well-being among women with PCOS, and to determine the mediating roles of body image coping strategies and body self-compassion, as well as the moderating role of psychological inflexibility in these relationships. Within the scope of the study, data were collected from a total of 497 participants diagnosed with PCOS who were reached through online platforms and voluntarily agreed to participate. After evaluating the inclusion and exclusion criteria, the final sample consisted of 429 participants aged between 18 and 47 years. Data were obtained through the completion of the Demographic Information Form, Social Appearance Anxiety Scale, Body Image Coping Strategies Inventory, Body Compassion Scale, Acceptance and Action Questionnaire-II, Beck Depression Inventory, and Oxford Happiness Questionnaire. Pearson correlation analysis was conducted to examine the relationships among variables, while One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Independent Samples t-tests were used to identify differences between groups. To test the mediating models of body image coping strategies and body self-compassion, as well as the moderating model of psychological inflexibility, Model 1 and Model 4 of the PROCESS Macro were employed. According to the findings, social appearance anxiety was found to significantly and positively predict depression levels and significantly and negatively predict subjective well-being among women with PCOS. The mediation analyses revealed that positive rational acceptance and avoidance, which are subdimensions of body image coping strategies, as well as body self-compassion, played significant mediating roles in the relationships between social appearance anxiety and both depression and subjective well-being. Furthermore, psychological inflexibility was found to have a significant moderating effect on depression, whereas no significant moderating effect was observed on subjective well-being. The findings were discussed within the framework of the relevant literature, and implications for clinical practice and recommendations for future research were provided.