Affetme, öz şefkat, bilişsel esneklik ve depresyonun incelenmesi
Investigation of forgiveness, self-compassion, cognitiveflexibility, and depression
  1. Tez No: 737475
  2. Yazar: SELİN MERVE BANKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı yetişkin bireylerde depresyonun yordayıcısı olarak sosyo-demografik özellikler (cinsiyet, yaş, medeni durum, çalışma durumu), affetme (kendini affetme, başkalarını affetme ve durumu affetme), öz şefkat ve bilişsel esnekliği incelemektir. Araştırmaya 2021-2022 yılları arasında Türkiye'de yaşayan ve on sekiz yaşını bitirmiş %39.7'sini (185) erkek ve %60,3'sı (281) kadın olmak üzere 466 birey katılmıştır. Araştırma verileri, affetme için Heartland Affetme Ölçeği (HAÖ), öz şefkat için Öz Şefkat Ölçeği (ÖŞÖ), bilişsel esneklik için Bilişsel Esneklik Ölçeği (BEÖ) ve depresyon için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile bireylerin demografik özelliklerini belirlenmesi maksadıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Bilgi Formu ile toplanmıştır. Araştırma verileri hiyerarşik regresyon analizi ile sınanmıştır. Araştırmada tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre depresyon ile öz şefkat arasında anlamlı ve negatif yönlü orta derecede bir ilişki, depresyon ile bilişsel esneklik arasında anlamlı ve negatif yönlü zayıf ilişki bulunmuştur. Depresyon ile kendini affetme arasında anlamlı ve negatif yönlü orta derecede ilişki bulunmuştur. Ayrıca, medeni durumun, çalışma durumunun, kendini affetme ve öz şefkatin depresyon puanlarını anlamlı bir şekilde yordadığı saptanmıştır. Yaş, cinsiyet, bilişsel esneklik ve başkalarını affetme ve durumu affetme alt boyutlarının depresyon puanlarını anlamlı bir şekilde yordamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the role of socio-demographic characteristics (gender, age, marital status, employment status), forgiveness (forgiving oneself, forgiving others, and forgiving the situation), self-compassion, and cognitive flexibility as predictors of depression in adults. A total of 466 individuals, 39.7% (185) men and 60.3% (281) women, who lived in Turkey between the years 2021-2022 and were 18 years old, participated in the study. The research data were collected by using the Heartland Forgiveness Scale (HAS) for forgiveness, the Self-Compassion Scale (OSS) for self-compassion, the Cognitive Flexibility Scale (CES) for cognitive flexibility, the Beck Depression Scale (BDI) for depression, and the Demographic Information Form which was developed by the researcher to determine the demographic characteristics of individuals. Research data were analyzed by hierarchical regression analysis. Correlational research model was used in the research. According to the findings of the study, a significant and negative moderate relationship was found between depression and self-compassion, and a significant and negative relationship was found between depression and cognitive flexibility. A significant and negative moderate relationship was found between depression and self-forgiveness. The results indicated that the marital status, employment status, self-compassion, and self-forgiveness significantly predicted depression scores. Age, gender, cognitive flexibility, forgiveness of others and forgiveness of situation were not predicted the depression.