The evaluation of the effectiveness of internal control systems and its impacts on the financial and non-financial performance of banks using COSO internal control framework: The case of Ghanaian banks
İç kontrol sistemlerinin etkinliğinin ve bankaların finansal ve finansal olmayan performansına etkilerinin COSO iç kontrol çerçevesi kullanılarak değerlendirilmesi: Gana bankaları örneği
  1. Tez No: 651863
  2. Yazar: ABDULLAI MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı Gana'da faaliyet gösteren bankaların iç kontrol sistemlerinin (ICS) etkinliğine ve performansları üzerindeki etkisine ulaşmaktır. Çalışmada bağımsız değişken olarak COSO iç kontrol çerçevesi (Kontrol Ortamı, Risk Değerlendirmesi, Kontrol Faaliyetleri, Bilgi ve İletişim, İzleme Faaliyetleri) ve bağımlı değişken olarak firma performansı kullanılmıştır. Çalışma, hem finansal performans (FP) hem de finansal olmayan firma performans (NFP) göstergelerini ele almaktadır. Bu araştırmanın evrenini Gana'da faaliyet gösteren ticari bankalar oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama anketi ve analiz için Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (SPSS) sürüm 25 kullanılmıştır. Yapılan testler arasında tanımlayıcı istatistikler (ortalamalar, standart sapma), t-test, korelasyon ve regresyon analizleri bulunmaktadır. Hedeflenen katılımcılar iç kontrol ve iç denetim bölümlerinin yöneticileri ve çalışanlarıdır. Hedef popülasyonuna gönderilen 113 anketten geri dönüşüm sağlanan ve %64,6 yanıt oranını temsil eden 73 anket toplanmış ve analizi edilmiştir. Çalışmada dört grup araştırma sorusu yanıtlanmıştır. Metodolojik olarak nicel analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, Gana bankalarında iç kontrol sisteminin etkili olduğunu göstermektedir. İlaveten, çalışma iç kontrol sisteminin hem finansal performans hem de finansal olmayan performans üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma ayrıca bankaların kurumsal yönetim, kurumsal risk yönetimi, şeffaflık, hesap verilebilirlik, sürdürülebilirlik, hedeflere ulaşma vb açılardan iç kontrol sisteminin etkinliğini ihmal etmemelerini, daha başarılı sonuçlar ve yüksek performans için iç kontrol sistemine özel önem vermeleri gerektiğini vermelidir. Ayrıca, bankalar diğer finansal kurumlardan daha yüksek risk altında çalıştıkları için risk yönetimine daha fazla yatırım yapmalıdırlar. Böylece, oluşabilecek ve banka için büyük bir tehdit olabilecek olası hileli faaliyetleri önlemek mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to access the effectiveness of internal control systems (ICS) of banks operating in Ghana and the impact it has on their performances. The study employed COSO internal control framework (Control Environment, Risk Assessment, Control Activities, Information and Communication, Monitoring Activities) as the independent variable and firm performance as the dependent variable. The study considered both financial performance (FP) and non-financial performance (NFP) indicators of firm performance. The population for this study consisted of the banks operating in Ghana. The study, employed questionnaire in data collection and Statistical Package for Social Sciences (SPSS) version 25 used for analysis. Among the tests conducted, include descriptive statistics (means, standard deviation), t-test, correlation and regression. The targeted respondents were the managers and the employees of IC and internal audit departments. Data gathered and analyzed was from 113 of the target population. Out of 113 send questionnaires, 73 copies were received representing 64.6% response rate. In the study, four sets of research questions were answered. Methodologically, the researcher used quantitative research method approach. The results of the study depicts that, there is effective positive ICS in Ghanaian banks. In addition, the study found IC to have strong impact on both financial performance and non-financial performance. The study recommends that banks should not be negligent but should work much harder to ensure higher results. Furthermore, banks should invest more into risk management since banks work under high risk than any other financial institutions. Thus, to prevent any possible embezzlement or fraudulent activity that could occur and could be big threat to the bank.