İslam hukukunda günümüz mikro kredi yerine karz-ı hasen
Qard al-hasan instead of today microcredit in Islamic law
- Tez No: 651880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırmanın hedefi, benzer amaçlara sahip ancak uygulamada aralarında bariz farklar bulunan mikro kredi ile karz-ı hasen arasında karşılaştırmalarda bulunarak karz-ı hasenin üstünlüklerinin ortaya konulmasıdır. Araştırma Giriş ile iki bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmında araştırmanın amacı kapsamı ve önemi ele alınmıştır. Birinci Bölümde mikro finans, mikro finans modelleri, dünyada ve Türkiye'de mikro kredi uygulamaları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde mikro kredi yerine karz-ı hasen bağlığı altında, karz-ı hasen kavramı, İslami mikro finans, faiz ve kredi kavramları ile karz ilişkisi, yoksullukla mücadelede karz-ı hasen, mikro kredi ile karz-ı hasen farkı ile Türkiye'de karz-ı hasen uygulamalarına değinilmiştir. Geleneksel ve modern ekonomik sistemler, adil olmayan gelir dağılımının yarattığı toplumsal tahribi önlemeye yönelik kalıcı çözüm üretmiş değillerdir. Alternatif olarak yeterli kaynağa sahip olmayanlar, kadınlar, girişimciler ve mesleki becerileri olanlar daha kendi meslek projelerine tahsis edilmek üzere finansal aracılardan geri aide etmek üzere çoğunlukla faizle mikro kredi (küçük kredi) tedarik etmektedirler. Ancak, mikro kredide hizmet bedeli olarak %20'yi bulan faiz ödenmesi, yerelden öteye geçememesi, çocuk işçiliğini teşvik etmesi, kullanıcıları tekrar ekonomik dar boğaza itmesi gibi nedenler yoksul ve dezavantajlı kesime çözüm olmaktan uzak durmaktadır. İslam, zenginlerden fakirlere veya parasal desteğe ihtiyaç duyanlara sadece sosyal yükümlülük temeline dayanılarak borç vermelerini isteyerek onların sosyal anlamda desteklenmesini emretmiştir. Karz-ı hasen, mikro kredinin bireye yansıyan olumsuzluklarını gideren, finansmanı toplum geneline yayarak, yoksulların yaşadığı finansal dışlanmayı azaltan, sosyal adaleti ve karşılıklı işbirliğini sağlayan en uygun bir seçenek olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to make comparisons between micro-credit and Qard Al-hasan, which have similar objectives but have significant differences in practice and demonstrating the advantages of Qard Al-hasan. Research consists of two parts with Introduction. In the introduction part, the purpose and scope of the research are discussed. In the first focused on chapter microfinance, micro finance models and micro-credit programs in the world and in Turkey. In the second part mentioned about the concept of Qard Al-hasan, Islamic micro finance, relationship between interest and credit and Qard, Qard Al-hasan in the fight against poverty, differences micro credit and Qard Al-hasan and Qard Al-hasan applications in Turkey in context of Qard Al-hasan dependence instead of microcredit. Traditional and modern economic systems have not produced a permanent solution to prevent social destruction caused by unfair income distribution. Alternatively, women, entrepreneurs and people with professional skills who do not have sufficient resources often provide microcredit (small credit) with interest from financial intermediary for their professionel project. However, the reasons such as paying interest of 20% as a service fee in microcredit, not being able to go beyond the local area, encouraging child labor, pushing the users into the economic downturn are far from being a solution to the poor and disadvantaged. Islam has ordered the social support of the rich by asking the poor or people who in need of financial support on the basis of social obligation only. Qard Al-hasan seems to be the most appropriate option that eliminates the negative reflections of micro-credit, reduces the financial exclusion experienced by the poor by spreading the funding to the public, and provides social justice and mutual cooperation.