11 Eylül sonrası romanlarda farklı Müslüman temsilleri: Postkolonyal bir yaklaşım
Different representations of Muslims in post 9/11 novels: A postcolonial approach
  1. Tez No: 651879
  2. Yazar: GÖKHAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Geç modernite ve post-modern dönemde ayrımların ortadan kalması, kültürlerin karışması ve ideolojilerin yapıbozuma uğramasıyla birlikte Doğu ve Doğu ile ilintili kabul edilen öğelerin edebiyatta nasıl temsil edildiği önemli bir konu haline gelmiştir. Çalışma 9/11'den önce ve sonra Müslümanlara yönelik tutumun John Updike'ın Terorrist (2006), Amy Waldman'ın The Submission (2011) ve H. M. Naqvi'nin Home Boy (2010) adlı romanlarında nasıl temsil edildiğine odaklanmaktadır. Çalışma iki kültür arasındaki ilişki ortaya çıkarması ve saldırılardan sonra Amerikalıların gözüyle Müslümanların nasıl görüldüğünü göstermesi açısından önem arz etmektedir. Postkolonyal teori çerçevesinde üç farklı yazarın üç farklı yazar tarafından yazılan üç farklı roman Edward Said, Gayatri Chakravotry Spivak, Frantz Fanon and Homi K. Bhabha'nın 'öteki' (other) ve 'melezlik' (hybridity) kavramlarıyla incelenmiş ve sunulmuştur. Çalışma, topluma adapte bir şekilde 'melez' karakterler olarak 9/11 öncesinde Amerika'da hayatlarını yaşayan Müslüman karakterlerin, saldırılardan sonra 'ötekileştirildiğini' ve bu durumun farklı yazarlar tarafından farklı şekilde temsil edildiğini ortaya koyar. H. M. Naqvi tarafından yazılan romanda, Müslüman karakterler saldırılardan sonraki ötekileştirmenin mağduru masum insanlar olarak temsil edilirken, John Updike ve Amy Waldman tarafından yazılan iki romanda ise Müslüman karakterler Batı karşıtı ve teröre eğilimli karakterler olarak temsil edilmiştir. Yazarların kültürel geçmişlerine dayalı öznel bakış açılarının romanlarında da yansıtıldığı ve Müslüman kurgu karakterlerin yazarların öznel bakış açılarından etkilendiği görülür.
Özet (Çeviri)
As the late modernity and post-modern turn witnessed the eradication of cultural boundaries, hybridity of discordant cultural elements and the deconstruction of ideological bias produced in litrerary discourses, the representation of East —and any object of representation perceived as related to the East— has become significant. The study focuses on how the attitude towards Muslims before and after 9/11 is reflected in John Updike's Terorrist (2006), Amy Waldman's The Submission (2011) and H. M. Naqvi's Home Boy (2010). The study is significant in that it reveals the relationship between the two cultures and shows how Muslims are seen in the eye of the Americans after the attacks. Within the framework of Postcolonial theory, three novels by three different authors were analyzed and introduced mainly in terms of Said's 'other' and Bhabha's 'hybridity'. The study explores how the Muslims who live within a social hybrid milieu of identities in the USA before 9/11 are 'otherized' after the attacks and this is problematised by different authors in different ways. The study shows that in the two novels by Updike and Waldman, the Muslim characters are represented as the characters who are anti-Western and inclined to produce terror while the the Muslim characters in the novel written by Naqvi are represented as innocent people who are the victims of otherizations after the attacks. The study concludes that the authors' subjective perspectives based on their cultural backgrounds are reflected in their novels, and their representations of Muslims are influenced by this subjective perspectives.