The possibility of philia: discourse between Greeks and Turks in Farewell Anatolia and Birds Without Wings
Dostluk olanağı: Elveda Anadolu ve Kanatsız Kuşlar'da Türk ve Yunan topluluklar-arası konuşması
  1. Tez No: 651881
  2. Yazar: ANNELISE KAY HEIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Birinci Dünya Savaşı sonrası dönemde Türkiye Cumhuriyeti'nin de kuruluş aşaması ile de birlikte bir dizi nüfus mübadelesi tarihte yerini almıştır. Türkiye ve Yunanistan arasında 1923'te gerçekleştirilen mübadelenin koşulları Lozan Antlaşması ile belirlenmiştir. Bu aşamaya kadar Türk ve Yunan etnik gruplar arasındaki ayrım genellikle dini kimlikler üzerinden belirlenmekte olup, bu gruplar Modern Yunanistan ve Türkiye'nin Akdeniz ve Anadolu'da kalan çeşitli bölgelerinde bir arada yaşamışlardır. Mübadele dönemine dair edebiyat eserleri bu toplulukların barışçıl biraradalıklarına tanıklık ederken, eserlerin incelemeleri bu biraradalığın mübadele etkisiyle geçirdiği travmalara, nostaljiye, ulusal kimlikler ve savaşın komşuluk ilişkileri üzerindeki etkilerine de ışık tutmaktadır. Bu çalışma da nüfus mübadelesini konu edinen romanlarda temsil edildiği üzere dostluk ve diyalog kavramlarını göz önüne alarak, söz konusu incelemelere katkı sağlamayı hedeflemektedir. Louis de Bernières'nin Kanatsız Kuşlar ve Dido Sotiriou'nun Elveda Anadolu romanlarında konu edinilen mübadele dönemlerinin sosyolojik, antropolojik ve tarihi etkileri ile birlikte mübadele öncesi Türk ve Yunan topluluklarının topluluklar-arası dostlukları ele alınacaktır. Bu tezin temel sorusu, söz konusu topluluklarda farklı kişisel ve kültürel kimliklerle birlikte yaşamanın nasıl kurulduğudur. Bu nedenle bu tez romanlarda resmedilen karşılıklı diyalog ve dostluğu, felsefece incelemeyi amaçlarken, diyalog ve eşik kavramlarının“öteki”ile karşılaşma olarak dostluğun da olanağını kurduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
In the wake of World War I, as the modern republic of Turkey was being established, a series of population exchanges occurred. The Lausanne Agreement laid out the terms for a population exchange between Greece and Turkey that occurred in 1923. Up until this point, ethnic Greek and Turkish communities, primarily distinguished from one another by their religious identities, lived side-by-side throughout the Mediterranean and Anatolian regions of modern-day Greece and Turkey. Literature about the time period of the population exchange reveals peaceful coexistence between different communities; and scholarly work on the literature has highlighted themes such as trauma, nostalgia, national identity, and the effects of war on neighborly relations. This thesis seeks to add to the existing literature by exploring the concepts of friendship and dialogue as represented in novels about the population exchange. By investigating the historical time period through sociological, anthropological, and historical sources, the thesis proposes that novels such as Louis de Bernières' Birds Without Wings and Dido Sotiriou's Farewell Anatolia depict intercommunal friendship between Greeks and Turks prior to the population exchanges. The central question of the thesis is how two people groups can live together within their respective collective and individual cultural identities. The thesis will examine the conditions of these friendships and investigate literary and philosophical theories of friendship and dialogue, suggesting that dialogue and threshold encounter with an other creates a possibility for friendship, as seen in these novels.