Susam bitkisi (Sesamum indicum)'nin yetiştirme şartları ile susam fillodi hastalığı ilişkisinin araştırılması
Research of the growing conditions of sesame plant (Sesamum indicum) and their relationship with phyllody disease
  1. Tez No: 651933
  2. Yazar: ÖMER ERBİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN BOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada Adana'nın Kozan, Sarıçam, Karataş ve Seyhan ilçelerinde, Mersin'in Tarsus ilçesinde ekilen susam bitkisinin yetiştirilme şartları ve susamda görülen Susam fillodi hastalığının bu yetiştirme şartlarından nasıl etkilendiği, belirlenen izolatlarda hastalığın PCR ile tespiti ve moleküler olarak benzerlik oranları üzerine araştırılma yapılmıştır. Her ilçede susam ekimi yapılan 2 veya daha fazla tarla belirlenmiş ve tarlalar, bitkiler 20 cm boyuna geldikten sonra iki haftada bir kontroller yapılmıştır. Yapılan kontrollerde hastalığın simptomunu gösteren bitkiler toplanıp analiz için laboratuvara getirilmiştir. Yapılan gözlemler sonucunda bakım şartları daha iyi olan ve vejetatif olarak iyi gelişen susam bitkilerinde Susam fillodi hastalığının daha az enfeksiyon oluşturduğu gözlemlenmiştir. Kontroller sonucunda toplanan örneklerde laboratuvarda yapılan PCR çalışmalarında Susam fillodi hastalığı moleküler olarak belirlenmiştir. PCR çalışmalarında Susam fillodi hastalığının saptanması için nested PCR yöntemi uygulanmış ve bu amaçla P1/P7 ve R16F2n/R16R2 primerleri kullanılmıştır. Laboratuvar çalışmaları sonucunda toplanan 40 örnekten 10 adedinde Susam fillodi hastalığının varlığı PCR yöntemi ile belirlenmiştir. Sekans analizine her bölgeden bir örnek olmak üzere Kozan-Sarıçam için 1, Karataş-Seyhan için 1 ve Tarsus için 1 olmak üzere toplamda 3 örnek gönderilmiş ve bu çalışmada elde edilen izolatlar diğer yurtiçi ve yurt dışı izolatlarıyla % 96 oranında bir benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the growing conditions of sesame plants that have been planted in Kozan, Sarıçam, Karataş, Seyhan districts of Adana, and Tarsus district of Mersin how the Sesame Phyllody disease seen in sesame is affected by the growing conditions, the detection of the disease by PCR in the identified isolates and research on molecular similarity rates were investigated. In each district, 2 or more fields where sesame seeds were cultivated were determined and the fields were checked once a week after the plants were 20 cm tall. During the controls, plants showing symptoms of the disease were collected and brought to the laboratory for analysis. As a result of the observations that have been made, it was observed that Sesame phyllody disease caused less infection in sesame plants which had a better maintenance conditions and vegetatively growed well. Sesame phyllody disease was molecularly determined in the PCR studies of the samples obtained as a result of field controls. Nested PCR method was used to detect Sesame phyllody disease in PCR studies and for this purpose P1/P7 and R16F2n / R16R2 primers were used in this study. The presence of Sesame phyllody disease in 10 out of 40 samples collected were determined by PCR method as a result of laboratory studies. A total of 3 samples, including one sample from Kozan-Sarıçam, one sample from Karataş-Seyhan and one sample from Tarsus, were sent to the sequence analysis and the isolates obtained in this study showed 96% similarity with other domestic and foreign isolates.