Geriatrik hastalarda kırılganlık ile dermatolojik yaşam kalitesi ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between frailty and dermatological quality of life and depression in geriatric patients
- Tez No: 651948
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ DUYGULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş: Geriatrik popülasyonda, dermatolojik bulgular gösterebilen sistemik hastalıkların sıklığı yaşla artarken, uzun süreli ultraviyole maruziyeti, kronik hastalıklar için artan ilaç kullanımları, immün yetmezlik, dolaşım bozuklukları gibi durumlar, dermatolojik hastalıkların görülme sıklığını, hastalık seyrini ve tedavi seçimlerini etkilemektedir. Kırılganlık, yaşlanmayla birlikte birçok sistemin fonksiyonlarında kümülatif azalmasının sonucunda gelişen fiziksel aktivitede ve yürüme hızında azalma, kilo kaybı, kas gücü kaybı ve tükenmişlik gibi bileşenlerin oluşturduğu bir geriatrik sendromdur. Hem dermatolojik sorunların hem de kırılganlığın yaşam kalitesinde düşme ve depresyon ile ilişkisini gösteren çalışmalar bulunmasına rağmen dermatolojik sorunların kırılganlık üzerindeki etkisini inceleyen çalışma sayısı azdır. Amaç: Epidemiyolojik, tek merkezli prospektif kesitsel çalışma şeklinde dizayn edilen çalışmamızda, kırılganlık ölçekleri içinde yer almasa da geriatrik bireylerde görülen dermatolojik hastalıkları, kırılganlık sendromu ile olan ilişkilerini dermatolojik yaşam kalitesi ve depresyon açısından da incelemeyi amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntem: 65 yaş ve üzeri, dahil edilme, dışlama kriterlerine uygunluk gösteren ve çalışmaya katılmayı kabul eden, 264 kişi (126 kadın ve 138 erkek), araştırmaya dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, sigara ve alkol kullanma durumları, komorbid hastalıkları ve demografik verileri sorgulanmıştır. Gerekli klinik incelemelerle tanı konulan dermatolojik sorunları 28 grupta kategorize edilmiştir. Hastalara 'Dermatolojik yaşam kalite indeksi (DYKİ)', kırılganlık düzeylerinin tespiti için 'Edmonton kırılganlık ölçeği' ve depresyon araştırılması için 'Yesavage geriatrik depresyon ölçeği' uygulanmıştır. Bulgular: Edmonton kırılganlık ölçeğinde '0-4 puan' (0-4: Kırılgan değil)'Dinç(Robust)', 4-10 puan (4-6: Görünürde Savunmasız, 7-8: Hafif kırılgan, 9-10: Orta kırılgan)'Kırılgan' ve >11 puan 'Şiddetli Kırılgan' hasta grubu olacak şekilde değerlendirmeye alındı. Hastaların 34 (%12,9)'ünün dinç, 169 (%64)'unun kırılgan ve 61 (%23,1)'inin şiddetli kırılgan olduğu saptanmıştır. Yaş ortalamaları, dinç hasta grubunda 69,52±5,40, kırılgan hasta grubunda 71,94±5,48 ve şiddetli kırılgan hasta grubunda 79,38±8,84 şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: In the geriatric population, the frequency of systemic diseases that can show dermatological findings increases with age, meanwhile long-term ultraviolet exposure, increased drug use for chronic diseases, conditions such as immunodeficiency, circulatory disorders affect the prevalence of dermatological diseases, disease course and treatment choices. Frailty is a geriatric syndrome composed of components such as decrease in physical activity and walking speed, weight loss, loss of muscle strength and burnout as a result of the cumulative decrease in the functions of various systems with aging. Although there are studies showing the relationship between frailty and quality of life and depression, there are few studies examining the effect of dermatological problems on frailty. Objective: Our study, is designed as an epidemiological, single-center prospective cross-sectional study, and we aimed to detect the frequency of dermatological diseases seen in geriatric population and their relationship with frailty syndrome in terms of dermatological quality of life and depression. Method: Twohundredsixtyfour patients (126 females and 138 males) aged 65 and over, who met the inclusion and exclusion criteria and agreed to participate in the study were included. Age, gender, smoking and alcohol use, comorbid diseases and demographic data of the patients were recorded. The dermatological diseases were categorized into 28 groups after complete dermatological examination and diagnostic laboratory tests were performed. 'Dermatological quality of life index (DLQI)', 'Edmonton frail scale' for the assessment of frailty levels and 'Yesavage geriatric depression scale' for the assessment of depression were applied to the patients. Results: On the Edmonton fragility scale“0-4 points”as not frail, robust,“4-10 points”as frail (4-6: vulnerable 7-8: Mildly frail, 9-10: Moderately frail) and >11 points were evaluated as severely frail patient group. It was determined that 34 (12.9%) of the patients were robust, 169 (64%) were frail and 61 (23.1%) were severely frail. The mean age was 69.52 ± 5.40 in the“robust patient group”, 71.94 ± 5.48 in the“frail patient group”and 79.38 ± 8.84 in the“severely frail patient group”. The difference between all three groups was statistically significant (p< 0.005).