Kereste endüstrisi işyerlerinde güvenlik kültürünün ölçülmesi
Measurement of safety culture in timber indistrial workplace
  1. Tez No: 651960
  2. Yazar: MUHAMMET ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUVAFFAK OSMAN ENGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Sağlık Eğitimi, Forestry and Forest Engineering, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Buradaki işleri yapma şeklimiz' olarak da tanımlanabilen güvenlik kültürü, güvenlik inançlarına, değerlerine ve tutumlarına büyük önem veren bir organizasyon kültürüdür. Olumlu bir güvenlik kültürü, işyerinde sağlık ve güvenliğin iyileştirilmesi ve kurumsal performansın yükselmesi ile sonuçlanabilir. Bu tez çalışmasında, İstanbul ve Gebze sanayi bölgelerinde kereste imal eden 14 farklı işyerinde toplam 200 çalışanın gözünden çalıştıkları işyerlerinin güvenlik kültürü düzeyleri değerlendirilmiştir. Bireysel ve kurumsal düzeyde güvenlik kültürü incelenmiş, hedef grupların tanımlayıcı özellikleri ile olan etkileşimi araştırılmıştır. Güvenlik kültür düzeylerinin değerlendirilmesi İskandinav Güvenlik Kültürü Anketi (NOSACQ-50) kullanılmıştır. NOSACQ-50 güvenlik kültürünün 7 bileşeni ve ilave tanımlayıcı bilgilere yönelik sorulardan oluşur. Bu 7 bileşenin her biri tamamen 6-9 arasında değişen soruya bağlı olarak, toplam 50 sorudan oluşan bir anket ile güvenlik kültürü üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışanların verdikleri cevaplar NOSACQ-50'ye özgü hesaplama metodu ile hesaplanmış ve güvenlik kültürüne etki eden faktörler tespit edilerek işyerlerinde güvenlik kültürünün yükseltilmesine yönelik önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda hedef gruplarda güvenlik kültürünün, işyerinin güvenlik kültüründen doğrudan etkilendiği tespit edilmiştir. Medeni durum ve hizmet yılının katılımcıların güvenlik kültürlerinde farklılığa yol açmadığı belirlenirken, yaşa, eğitim durumuna, şu an ki kurumlarında hizmet yılına, işletmenin çalışan sayısına ve işletmenin yıllık cirosuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Safety culture, which can also be described as' how we do things here', is an organization culture that attaches great importance to security beliefs, values and attitudes. A positive safety culture can result in improved workplace health and safety and increased corporate performance. In this thesis, security culture levels of the workplaces where 200 workers work in 14 different workplaces producing lumber in Istanbul and Gebze industrial zones were evaluated. Individual and institutional security culture has been examined and the interaction of Target groups with descriptive characteristics has been investigated. Assessment of safety culture levels Scandinavian safety culture survey (NOSACQ-50) was used. NOSACQ-50 consists of 7 components of safety culture and questions for additional descriptive information. A total of 50 questions and assessments were made on security culture, depending on the question of each of these 7 components, ranging from 6-9 altogether. Employees ' responses were calculated using the calculation method specific to NOSACQ-50 and it was aimed to determine the factors affecting the safety culture and develop recommendations aimed at improving the safety culture in their workplaces. As a result of the research, it was determined that the safety culture in the target groups was directly influenced by the security culture of the workplace. While determining the marital status and service year does not cause any difference in the safety cultures of the participants, it has been determined that there is a statistically significant difference between age, education status, current institution year of service, number of employees of the enterprise and annual turnover of the enterprise.