Yolsuzlukla mücadelenin hukuki boyutunda etkinlik arayışı: Nijer ve Türkiye sistemlerinin ceza ve idare hukuku açısından karşılaştırılması
Seeking efficiency in the legal dimension of anti-corruption: comparative analysis of Niger and Turkey criminal and administrative law system
- Tez No: 651972
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Yolsuzlukla mücadelede sadece kanun koyarak önlenemeyeceğini ortaya koyan sebepler ve mücadelede“yetersiz”kalma hali dikkate alınarak tez incelememiz Nijer ve Türkiye Yolsuzlukla mücadele sistemi ele alinarak çok boyutlu ve farklı hukuk dalları kapsamında çalışmayı gerekli kılmıştır. Tez kapsamında Nijer ve Türkiye'nin yolsuzlukla mücadele yasaları, kolluk kuvvetleri mekanizmaları, genel olarak kamu idaresinde yolsuzluk ve özellikle kamu ihaleleri, denetim organları, yolsuzlukla mücadele kurumları ve yolsuzlukla mücadelede diğer önemli aktörler, medya ve sivil toplum kuruluşları incelenmıştır. Ayrıca yolsuzlukla sadece ceza hukuku tedbirleri ile mücadelenin yeterli olmayacağı düşünülerek bunun yanında idari yaptırımlar ve düzenlemeler yapılmak suretiyle yolsuzluk sorunu ve çözüm yolları hususunda etkili neler yapılabileceği karşılaştırmalı bir yaklaşım planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the reasons indicating that corruption cannot be prevented by simply adopting laws and the fight against corruption continue to be“inadequate”, this study examined the main anti-corruption system in Niger and Turkey. This study has made it necessary to work within the scope of multidimensional and different branches of law. Within the scope of the thesis, Niger and Turkey anti-corruption legislation, law enforcement mechanisms, corruption in the public administration in general and public procurement in particular, audit bodies, specialized anti-corruption agencies and other important actors in the fight against corruption namely the media and Civil Society will be examined. In addition, it is considered that combating corruption with criminal law measures alone will not be sufficient, and by making administrative sanctions and regulations, a comparative approach is planned on what can be done effectively regarding the problem of corruption and its solutions.