İş tatmini ve işe bağlılık arasındaki ilişki: Turist rehberleri üzerine bir araştırma
The relationship between job satisfaction and work commitment: A study on tourist guides
  1. Tez No: 652004
  2. Yazar: BENGİCAN ÖDEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın konusunu, iş tatmini ve işe bağlılık arasındaki ilişki oluşturmaktadır. Turist rehberleri üzerinde gerçekleştirilen araştırmanın temel amacı iş tatmini ve işe bağlılık arasında bir ilişki olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın verileri, Turist Rehberleri Birliğine bağlı olup aktif olarak görev yapan 133 turist rehberinden anket yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda; iş tatmini ve işe bağlılık arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, araştırmanın amacı, önemi, varsayımları ve sınırlılıklarını kapsamaktadır. İkinci bölümde çalışmanın kavramsal çerçevesi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümü araştırmanın yöntemi oluşturmaktadır. Bu bölümde, veri toplama araç ve teknikleri, evren ve örneklem, verilerin analizi başlıkları altında araştırmanın yöntemi açıklanmıştır. Dördüncü bölümünde, araştırmanın bulgularına ve yorumlara yer verilmiştir. Son bölümde ise, araştırmanın sonuçlarına yer verilerek, öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is the relationship between job satisfaction and work commitment. The main purpose of the research conducted on tourist guides is to examine whether there is a relationship between job satisfaction and commitment. The data of the research were collected through a questionnaire from 133 tourist guides who are active under the Tourist Guides Union. As a result of the research; A positive relationship was determined between job satisfaction and commitment. The study consists of five chapters. The first part covers the purpose, importance, assumptions and limitations of the research. In the second part, the conceptual framework of the study is emphasized. The third part is the method of the research. In this section, data collection tools and techniques, universe and sampling, data analysis are explained. In the fourth part, the findings and comments of the research are included. In the last section, suggestions were developed by including the results of the research.