Ekonomik entegrasyon teorisi açısından Avrasya Ekonomik Birliği ve Tacikistan
Eurasian Economic Union and Tacikistan in terms of economic integration theory
  1. Tez No: 652010
  2. Yazar: UMARJON HABIBULLOEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA MIZIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
20. yüzyılın en belirgin özelliği, ekonomik, kültürel, sosyal, teknolojik, iletişim, ulaştırma, çevresel, demokratik vb. alanlarda ortaya çıkan yenilikler ve bu yeniliklerin ülkeler üzerindeki etkileridir. Ekonomik entegrasyonlar öncelikle ticari alanlarda liberalleşme olarak görülse de, aslında daha sonra ülkelerin ticaret dışındaki diğer alanlarda da ortak bir politika uygulamasını mümkün kılan bir küreselleşme aracıdır. Ekonomik entegrasyon, genellikle ticaret engellerinin azaltılması veya ortadan kaldırılması ile para ve maliye politikalarının koordinasyonunu içeren farklı bölgeler arasındaki düzenlemelerdir. Ekonomik entegrasyon, hem tüketicilerin hem de üreticilerin maliyetlerinin azalmasını ve aynı zamanda anlaşmaya katılan ülkeler arasındaki ticaretin artmasını hedeflemektedir. Soğuk Savaş sonrası dönemde, Amerika Birleşik Devletleri tarafından benimsenen tek kutuplu dünya düzenine karşı yeni oluşumlar ortaya çıkmıştır. Bu dönemdeki alternatif oluşumlardan biri Avrasya Ekonomik Birliği'dir. Avrasya Ekonomik Birliği, 29 Mayıs 2014 tarihinde, Belarus, Kazakistan ve Rusya öncülüğünde kurulmuş ve daha sonra Kırgızistan ve Ermenistan'ın katılımıyla genişlemiştir. AEB resmi olarak faaliyetlerine 1 Ocak 2015'ten itibaren başlamıştır ve şimdiye kadar faaliyet göstermektedir. Bu çalışmada, Avrasya Ekonomik Birliği'nin varlığı ve geleceği ekonomik entegrasyon teorisi çerçevesinde incelenmiştir. Tacikistan, son yıllarda diğer eski Sovyet ülkeleri hariç olmak üzere Rusya tarafından Avrasya Ekonomik Birliği üyeliği için ideal bir aday olarak görülse de, ülke şu ana kadar bu Birliğe üye olmamıştır. Aynı zamanda ülkede Birliğe katılma tartışmaları da 5 yıldır sürmektedir. Dolayısıyla, bu çalışmanın amacı Avrasya Ekonomik Birliği'nin Tacikistan'a sağlanacağı avantaj ve dezavantajların değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The most distinctive feature of the 20th century are economic, cultural, social, technological, communication, transportation, environmental, democratic, innovations in the fields, and the effects of these innovations on countries. Although economic integrations are primarily seen as liberalization in commercial areas, it is actually a globalization tool that enables countries to implement a common policy in other fields other than trade. Economic integration is arrangements between different regions, which usually involve reducing or eliminating trade barriers and coordination of monetary and fiscal policies. Economic integration aims to reduce the costs of both consumers and producers, as well as increase trade between the countries participating in the agreement. In the post-Cold War period, new formations have emerged against the unipolar world order adopted by the United States. One of the alternative formations in this period is the Eurasian Economic Union. The Eurasian Economic Union was established on May 29, 2014 under the leadership of Belarus, Kazakhstan and Russia and later expanded with the participation of Kyrgyzstan and Armenia. AEB officially started its activities from 1 January 2015 and has been operating until now. In this study, the existence and future of the Eurasian Economic Union is examined within the framework of economic integration theory. Although Tajikistan has been seen by Russia as an ideal candidate for membership of the Eurasian Economic Union in recent years, with the exception of other former Soviet countries, the country has not so far been a member of this Union. At the same time, the accession negotiations in the country have been going on for 5 years. Therefore, the purpose of this study is to evaluate the advantages and disadvantages that the Eurasian Economic Union will provide to Tajikistan.