Sosyal medya bağımlılığı ve iş yaşamında yalnızlık: Hemşireler üzerinde bir araştırma
Social media addiction and loneliness at work: A research among the nurses
- Tez No: 652032
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE EŞKİN BACAKSIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tanımlayıcı ve ilişki arayıcı çalışma, hemşirelerin sosyal medya bağımlılık düzeylerini belirlemek, kişisel özeliklerine göre karşılaştırmak ve iş yaşamında yalnızlık ile ilişkisini sınamak amacıyla yürütüldü. Çalışmanın verileri İstanbul'da yer alan bir kamu hastanesinde çalışmakta olan 175 hemşireden, Ağustos-Eylül 2019 tarihleri arasında toplandı. Veri toplama aracında; tanıtıcı bilgi formu, Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği-Yetişkin Formu ve İş Yaşamında Yalnızlık Ölçeği yer aldı. Araştırmanın gerçekleşebilmesi için etik kurul onayı, kurum izinleri ve katılımcılardan bilgilendirilmiş gönüllü onamları alındı. Araştırmaya katılan hemşirelerin çoğu kadın (%69,1), bekar (%53,7) ve lisans mezunuydu (%81,1). Katılımcıların çoğu günde 1-3 saat arasında sosyal medyada zaman geçirmekte (%52,0) ve sosyal medyaya mobil telefonlarından bağlanmaktaydı (%99,4). Sosyal-medyaya ilişkin görüşleri çoğunlukla olumluydu (%66,9).
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was carried out to determine the social media addiction levels of nurses, to compare them according to their personal characteristics and to test the relationships between social media addiction and loneliness at work. The data of the study were collected from 175 nurses working in a public hospital in Istanbul between August and September 2019. The data collection tool included an introductory information form, the Social Media Addiction Scale-Adult Form and the Loneliness at Work Scale. Ethics committee approval, institutional permissions and informed consent forms were obtained for the study. Most of the participant nurses were women (69.1%), single (53.7%), bachelors degree (81.1%). Most of the participants spent 1-3 hours a day on social media (52.0%), connected to social media on their mobile phones (99.4%), and their views on social media were mostly positive (66.9%).