Çeşitli klinik örneklerden izole edilen candida suşlarının flukonazol duyarlılıklarının araştırılması ve gentamisinin bu duyarlılığa etkisi
Investigation of fluconazole sensitivity of candida strains isolated from various clinical samples and the effect of gentamycin on this sensitivity
  1. Tez No: 652031
  2. Yazar: SÜMEYRA EBRU UMUDUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET HAMİDULLAH UYANIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çeşitli Klinik Örneklerden İzole Edilen Candida Suşlarının Flukonazol Duyarlılıklarının Araştırılması ve Gentamisinin Bu Duyarlılığa Etkisi Fırsatçı patojen olan Candidaların enfeksiyonları sıklığı artan ve mortal seyirli, özellikle immünsuprese hastalarda bakteriyel enfeksiyonlarla birlikte görülen yönetimi zor enfeksiyonlardır. Hastanelerin özellikle yoğunbakım servislerinde bu komplike enfeksiyonların tedavisinde gentamisin flukonazol farklı etkenlere yönelik sıklıkla birarada kullanılan antimikrobiyal ajanlardır. Çalışmamıza Haziran 2018 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarına değişik klinik örneklerden izole edilen 90 Candida suşu dâhil edilmiştir. İzole edilen Candida suşları germ tüp oluşumu, mısır-unlu agardaki morfolojik görünümleri ve Phoenix 100 (BD, ABD) otomatize sistem kullanılarak biyokimyasal özelliklerine göre tiplendirildi. Suşlarda, flukonazolün gentamisin ile kombinasyonlarının in vitro etkinliği, dama tahtası (checkerboard) mikrodilüsyon yöntemi ile çalışıldı. İlaç etkileşimleri FİK indeks analizi ile değerlendirildi. Flukonazol/gentamisin kombinasyonunun etkileşim çalışmasına flukonazole dirençli ve duyarlı 90 klinik izolat ve C. albicans ATCC 90028, C. krusei ATCC 6258, C.parapsilosis ATCC 22019 standart suşları dâhil edildi. Çalışmamıza dâhil edilen izolatların 38'i C. parapsilosis, 29'u C. albicans, dokuzu C. tropicalis, beşi C. kefyr, dördü C. glabrata, ikisi C. firmetaria, biri C. krusei, biri C. membranifacies ve biri de C. lusitaniae idi. Suşların %56'sı yoğun bakımlardan, %41'i klinik servislerden, %3'ü polikliniklerden laboratuvarımıza gönderilen suşlardı. Duyarlılık test sonuçlarına göre 20 suşun flukonazole dirençli olduğu tespit edildi. Dirençli suşların 16'sı C. parapsilosis, 2'si C. albicans, 2'si C. firmetaria idi. 5 izolat ise flukonazole doza bağlı duyarlı bulundu ve bu suşların 4'ü C. glabrata, 1'i C. tropicalis idi. Flukonazol ve gentamisin kombinasyonlarında FİK indeks analizi sonucuna göre, 90 suştan 20'sinde sinerjistik etki tespit edildi, geri kalan 70 suştaki etkileşim additif etki olarak değerlendirildi, antagonizma görülmedi. Sinerjizma tespit edilen 20 izolatın 5'i flukonazol dirençli C. parapsilosis, 1'i doza bağımlı duyarlı C. glabrata izolatı idi. Geri kalan flukonazol duyarlı izolatların 6'sı C. parapsilosis, 4'ü C. albicans, 3'ü C. tropicalis, 1'i de C. lusitaniae'dir. Sinerjizma tespit edilen izolatların MİK değerleri kombinasyon ile 3 katı kadar azaldı. Sonuç olarak, Candida enfeksiyonlarının tedavisinde sıklıkla kullanılan flukonazole karşı direnç ve azalmış duyarlılığın önemli bir oranda olduğu tespit edilmiştir. Farklı endikasyonlarla tedavide sıklıkla birlikte kullanılan gentamisin ve flukonazol kombinasyonu test edilen suşlarda additif ve sinerjistik etki göstermiştir. Çalışmamızdan elde edilen bulguların yapılacak daha kapsamlı in vitro ve in vivo çalışmalarla desteklenmesi, etkili ilaç kombinasyonlarının bulunmasına ve tedavide kullanımına katkı sağlayacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of Fluconazole Sensitivity of Candida Strains Isolated from Various Clinical Samples and the Effect of Gentamycin on This Sensitivity Candida infections, which are opportunistic pathogens, are difficult to manage with increasing frequency and mortality, especially in immunosuppressed patients with bacterial infections. Gentamicin fluconazole are antimicrobial agents that are frequently used together for different pathogen in the treatment of these complicated infections, especially in the intensive care units of hospitals. Ninety Candida strains isolated from different clinical samples in the Microbiology Laboratory of Atatürk University Medical Faculty Research Hospital between June 2018 and January 2020 were included in our study. The isolated Candida strains were identificated according to their germ tube formation, their morphological appearance on corn-meal agar and their biochemical properties according to Phoenix 100 (BD, USA) automated system. The in vitro efficacy of fluconazole and gentamicin combinations in the strains was studied using the checkerboard microdilution method. Drug interactions were evaluated by FIC index analysis. Fluconazole / gentamicin combinations interaction applied to, 90 fluconazole-resistant and susceptible clinical isolates and standard strains of C. albicans ATCC 90028, C. krusei ATCC 6258, C. parapsilosis ATCC 22019. Of the strains included in our study, 38 were C. parapsilosis, 29 C. albicans, nine C. tropicalis, five C. kefyr, four C. glabrata, two C. firmetaria, one C. krusei, one C. membranifacies and one C. lusitaniae. 56% of these strains were sent to our laboratory from intensive care units, 41% from clinical services, and 3% from polyclinics. According to the sensitivity test results, twenty strains were found to be resistant to fluconazole. Sixteen of the resistant strains were C. parapsilosis, 2 were C. albicans, 2 were C. firmetaria. Five isolates were found to be dose-dependent susceptible to fluconazole, and 4 of these strains were C. glabrata and 1 was C. tropicalis. According to FIK index analysis results in fluconazole and gentamicin combinations, synergistic effect was detected in 20 of 90 strains, interaction in the remaining 70 strains was evaluated as additive effect, no antagonism was observed. Of the 20 isolates with synergism, 5 were fluconazole resistant C. parapsilosis and 1 was dose dependent susceptible C. glabrata. The remaining fluconazole susceptible isolates were 6 C. parapsilosis, 4 C. albicans, 3 C. tropicalis, 1 C. lusitaniae. The MIC values of the isolates with synergism decreased by 3 times with the combination. As a result, it has been found that resistance and decreased sensitivity to fluconazole, which is frequently used in the treatment of Candida infections, is found to be significant. The combination of gentamicin and fluconazole, which were frequently used together in treatment with different indications, showed an additive and synergistic effect in the strains tested. Investigation of the findings obtained in our study with more comprehensive in vitro and in vivo studies contribute to finding effective drug combinations and their use in treatment.