Aort kapak replasmanı sonrası rezidüel aort gradienti ve hasta protez uyumsuzluğunun hasta cinsiyeti ve obesite ile ilişkisi
- Tez No: 652033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİ KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş: Hasta protez uyumsuzluğu“patient-prosthesis mismatch”(PPM), aort kapak replasmanı“aortic valve replacement”(AVR) yapılan hastalarda sık karşılaşılan bir problemdir ve normal fonksiyon gösteren protez kapakta yüksek transvalvüler gradiyente neden olur. Yüksek gradiyentin devam etmesi, AVR sonrası sol ventrikül hipertrofisinin regresyonunu geciktirir. Bu çalışmanın amacı, aort darlığı (AD) ve/veya aort yetmezliği (AY) nedeniyle yapılan mekanik AVR sonrası PPM prevalansını saptamak, PPM tanısında in vitro hesaplama ile EKO bulgularını karşılaştırmak, hasta cinsiyeti ve obesitenin rezidüel aort gradiyenti ve PPM üzerine spesifik etkisini araştırmaktır. Materyal-metod: Çalışmada Aralık 2011-Mayıs 2013 döneminde Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesinde Kalp-Damar Cerrahisi kliniklerinde mekanik AVR operasyonu yapılan ardışık toplam 72 olgu (21 kadın, 51 erkek; yaş ortalaması 54.1+16.2; ortanca 57, min:19, maks:84) değerlendirildi. Olguların 21'inde (%29.2) izole AD, 5'inde (%6.9) izole AY ve 46'sında (%63.9) aort darlık-yetmezlik (ADY) vardı. Bağımsız değişkenler demografik veriler, ameliyat öncesi dönemdeki ekokardiyografi(EKO) bulguları, yapılan operasyonun türü, kullanılan kapak markası ve numarası, postoperatif EKO bulguları ve izlemdeki sol ventrikül kitle regresyon düzeyi; bağımlı değişkenler gradient ve PPM idi. PPM, in vitro olarak hastaya takılan mekanik aort kapak alanının vücut yüzey alanı(BSA)'na bölünmesi ile elde edilen değerin(EOA)< 0.9cm2/m2'den küçük olması şeklinde tanımlandı. Operasyon sonrası ortalama izlem süresi 6ay-1yıl idi. Bulgular: PPM olan grupta mortalite artışı görülmedi, NYHA klasifikasyonu, diyastolik disfonksiyon, EF ve sol ventrikül çapları açısından PPM olmayan grup ile farklılık saptanmadı, sol ventrikül kitle indeksi regresyonu da PPM olan ve olmayan gruplar arasında farklı değildi. Sonuç: AVR yapılan olgularda PPM prevalansı in vitro ölçümlere göre %20.8 iken, in vivo ölçümlere göre %66.7 bulundu. EKO ile yapılan ölçümler sonucu hesaplanan efektif orifis alanı indeksi(EOAİ) değerleri in vitro olarak hesaplanan EOAİ değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük saptandı. PPM prevalansı farklı cinsiyetteki olgularda artış göstermez iken, obez BKİ grubundaki olgularda artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
İntraduction: Patient-prosthesis mismatch(PPM) is the common problem who experienced aortic valve replacement and couse to high transvalvular gradient in case of normal prosthesis function. In the contunity of high gradient statement left ventricle hypertrophy regression is delayed after AVR. Aim of this study, we researched PPM prevalance after AVR due to aortic stenosis and/or aortic insufficiency, and also assessed; in vitro and in vivo echocardiographic findings, and relation between patient's gender and weight. Material and methods: In our study, we observed 72 consequence (21 female, 51 male, mean age 54.1+16.2 years; median:57, min:19, max:84 years) patient who experienced mechanic AVR in Türkiye Y.İ.Hospital Cardiovascular Surgery Clinics between December 2011 and May 2013, prospectively. Valvular patology of cases are 21(%29.2) pure aortic stenosis, 5(%6.9) pure aortic insufficiency, 46(%63.9) both aortic stenosis and insufficiency. Dependent variables were demographic datas, preoperative and postoperative echo findings, valve surgery procedures, valve sizes and types and changes of left ventricle mass regression ratio. Independent variables were valve's gradients and PPM. PPM described as, in vitro patient's mechanic aortic valve surface area valve divided patient's body surface area valve, and it < 0.9cm2/m2.Follow up period was six months and one year. Findings: There were no difference about to mortality, NYHA classification, diastolic dysfunction, ejection fraction and left ventricle diameter parameters between PPM(+) and PPM(-) groups and also there were no difference about to left ventricle mass index regression. In PPM(+) group, left ventricle mass index values decreased normal values at one year follow up. Conclusion: PPM prevalance is found out %20.8 in vitro assesment and %66.7 in vivo assesment. There were calculated in vivo effective orifice area index of patient's was less than in vitro measurements.There were statistically difference between this findings. There were no increase in PPM prevalance about gender difference but increase in obesity.