The art of Willem De Kooning
Willem De Kooning'in sanatı
  1. Tez No: 652104
  2. Yazar: IŞIL SAVAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsanlık tarihinin her döneminde sanatçı, kendisini daima yenilemiş, yeni arayışlar içerisinde olmuş ve üslubu ile kendisini ifade edebilmiştir. Endüstrinin gelişmesi toplumsal çevreyi, insan hayatını, dünya politikalarını ve görüşlerini etkilemiştir. Sanatçının artistik çalışmalarının endüstriyel gelişmelerden etkilenmesi kaçınılmaz olmuştur. Sanatçı, materyalizmin sebep olduğu endişelere ve huzursuzluklara tepki göstermiş ve objeyi resimde parçalayıp yok etmiştir. Soyut dışavurumculuk akımı, II. Dünya Savaşı'ndan sonra Amerika'da gelişen bir sanat akımıdır. Willem de Kooning bu akımın en önde gelen sanatçısı olarak çalışmalarıyla Amerikan soyut dışavurumculuk akımına önemli katkılarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In every period of human history, the artist has always renewed himself, has been in new quests and has been able to express himself with his style. The development of the industry has affected the social environment, human life, world policies and views. It is inevitable that the artist's artistic work will be affected by industrial developments. The artist reacted to the concerns and unrest caused by materialism and dismembered and destroyed the object in the picture. The movement of abstract expressionism is an art movement that is developed in America after World War II. Willem de Kooning has made significant contributions to the American abstract expressionism movement with his work as the leading artist of this movement.