Tam öğrenme modeline dayalı hazırlanan 'Bilinçli Tüketici Aritmetiği' ders planlarının öğrencilerin akademik başarısına etkisi ve bu etkinin balık kılçığı tekniğiyle irdelenmesi
The effect of 'Conscious Consumer Arithmetic' lesson plans prepared based on the mastery learning model on the academic achievement of students and investigation of this effect using the fishbone technique
  1. Tez No: 652105
  2. Yazar: ŞEYDA ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN SEMERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada lise 11. sınıf matematik dersi programında bulunan denklem ve eşitsizlikler alt öğrenme alanına ilişkin 'Bilinçli Tüketici Aritmetiği' konusunun, tam öğrenme modeline dayalı hazırlanmış ders planları ile yapılan öğretimin öğrencilerin matematik dersindeki akademik başarısına etkisi ve bu etkinin balık kılçığı tekniğiyle ortaya konması amacı güdülmüştür. Araştırmanın katılılmcıları, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Bartın ili Merkez ilçesinde bulunan bir devlet okulunun 11. sınıfının dört şubesinde öğrenim gören 62 öğrencidir. Araştırmada deneysel yöntemin ''ön test- son test kontrol gruplu model''i kullanılmıştır. Kümeleme analizi için kullanılan başarı testi sonuçları, öğrencilerin 9. ve 10. sınıf genel not ortalamaları değerlendirelerek şubelerin araştırma için elverişli ve denk gruplar olduğu gözlemlenmiştir. Şubelerden ikisi deney diğer ikisi kontrol grubu olarak atanmştır. Beş haftalık sürede deney grubunda bulunan öğrencilere“Bilinçli Tüketici Aritmetiği”konusu tam öğrenme yöntemi ile kontrol grubu öğrencilerine ise aynı konu var olan öğretim programında öngörülen yöntemlerle anlatılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda tam öğrenme modeline dayalı hazırlanmış ders planları ile yapılan öğretimin lise öğrencilerinin matematik dersi akademik başarılarına anlamlı etkisi olduğu saptanmış ve saptanan bu etkide rolü olduğu bulunan faktörler balık kılçığı tekniği ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the effect of the subject of“Conscious Consumer Arithmetic”related to the sub-learning area of equations and inequalities in the 11th grade mathematics course program on the academic achievement of the students in the mathematics course with the lesson plans prepared based on the mastery learning model and was aimed to demonstrate this effect with the fishbone technique. The participants of the study were 62 students studying in four branches of the 11th grade of a state school in the central district of Bartin province in the 2018-2019 academic year. In the study, the experimental method“pre-test- post-test control group model”was used. When the achievement test results used for cluster analysis and the students' grade point averages of 9th and 10th grade were evaluated, it was observed that the branches were suitable and equivalent groups for research. During the five-week period, the subject of“conscious consumer arithmetic”was explained to the students in the experimental group using the complete learning method, and the control group students were taught the same subject with the methods prescribed in the existing curriculum. As a result of the study, it was determined that teaching with lesson plans prepared based on the mastery learning model had a significant effect on the academic achievement of high school students in mathematics lesson, and the factors found in to have a role in this effect were revealed by the fishbone technique.